e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 92215 razy)

spokojnie;
zgodnie z kodeksem pracy umowa skończy Ci się z dniem porodu - to będzie Twój ostatni dzień pracy ;D NIE MA PRAWA Cię zwolnić. W razie czego do sądu pracy - jedna rozprawa i już, bo to czysta sprawa.
Od dnia następnego po porodzie będzie Cię ubezpieczał ZUS - mimo że jeszcze im papierów nie zaniesiesz,bo jak, skoro jeszcze będziesz w szpitalu;
Od tej chwili należy Ci się zasiłek macierzyński płatny przez ZUS przez  18 tygodni przy pierwszym dziecku. Dostaniesz go gdy poskładasz im wszystkie dokumenty - ale praktycznie za ok.1,5 do 2 miesięcy od porodu (niestety tyle to trwa).
Teraz - jeśli Twój dotychczasowy zakład pracy zatrudnia poniżej 20 osób - sama będziesz zanosić papiery do ZUSu. Jeśli zatrudnia powyżej 20 osób - kadrowa z zakładu pracy. Przy czym nie zrobi nic wcześniej dopóki nie urodzisz i  nie doniesiesz im aktu urodzenia. Ale na akt czeka się około 14 dni więc aby przyspieszyć dogadaj się z kadrową, aby wystawiła Ci świadectwo pracy na podstawie zaświadczenia, które dostaniesz ze szpitala - a akt urodzenia dziecka jej dostarczysz później. Dzięki temu będziesz o około 2 tygodnie "do przodu".
O dokumenty do ZUS - zadzwoń i spytaj, bo już nie pamiętam - ale na pewno zaświadczenie ze szpitala, świadectwo pracy, z zakładu pracy ZUS-Z3, i nie pamiętam ale chyba akt urodzenia.
Wysokość zasiłku - wysokość Twojej wypłaty i - co bardzo ważne SPRAWDZIĆ KSIĘGOWĄ Z PRACY - razem z wszelkimi dodatkami typu premie!!!

Tak jak mówię - ubezpiecza Ciebie i dziecko przez cały okres zasiłku macierzyńskiego - ZUS więc o to się nie martw.

Kolejna rzecz - urlop wychowawczy NIE NALEŻY Ci się, z uwagi na to, że nie będziesz już po porodzie w stosunku pracy. Zatem po zasiłku macierzyńskim - bezrobotna z prawem do zasiłku (w tej chwili pełny zasiłek 409zł). Pogadaj z szefem, niech Ci przedłuży umowę o 3 lata,a Ty nie będziesz pracować tylko pójdziesz na wychowawczy.Jego to nic nie kosztuje,a Ty będziesz miała szansę posiedzieć trochę z dzieckiem ;D

jeśli coś jeszcze będę mogła pomóc - pytaj ;D ;D ;D

Offline madziq Kobieta

ja akt urodzenia dostałam od ręki w usc... a macierzyński dostałam jakoś dziwnie po 3 tygodniach od porodu za 3 tygodnie właśnie ???

Offline Netula Kobieta

macierzynski przy pierwszym dziecku nie jak MagdaMa napisala 18 trwa 20 tygodni...

Offline sylvia1pl Kobieta

• Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • Total likes: 0
  • data ślubu: 08.08.2008
No dobra to mam naświetlone w przypadku gdy urodzę np 2 lipca a umowa wygasa mi z dniem ostatniego czerwca.

A jak urodzę normalnie w terminie czyli 24 czerwca i moja tzw umowa o pracę nadal "trwa" i mój mąż im dowiezie ten wniosek o macierzyński i tam co potrzeba (to moje pierwsze dziecko także się tak nie orientuje) to czy dalej przedłużą mi umowę na ten czas urlopu macierzyńskiego i np jeszcze dalej na czas wychowawczego,oczywiście po złożeniu tam odpowiedniego papierka związanego na ten urlop wychowawczy??Pytam bo to dla mnie ważne a się nie orientuje jak to wygląda.
  Ja pracuje w Biedronce a tam to lepiej nie mówić.Z nimi to trzeba ostro i stanowczo bo inaczej Cię zjedzą i wcisną każdą głupotę!!Ja mówię akurat o moim zakładzie.

Tak się o to dopytuje ponieważ,brzydko mówiąc,dobrze by było gdyby umowa dalej była aktualna,lata pracy dalej by leciały a i ubezpieczenie byłoby dalej.Nie weźcie mnie za jakąś nie wiem jaką ale po prostu martwię się :(

Boże przepraszam jeśli tak zawile to wszystko wygląda ale już piszę najprościej jak mogę

macierzynski przy pierwszym dziecku nie jak MagdaMa napisala 18 trwa 20 tygodni...

18 tygodni, gdy umowa kończy CI się z dniem porodu. 20 tygodni - normalnie.

• entuzjasta
A czy Ja mogę liczyć na odp na tą drugą sprawę?? :)

Z góry na prawdę serdecznie dziękuję

Niby tyle radochy,że pojawi się to upragnione szczęście tak długo oczekiwane a z drugiej tyle problemów związanych z takimi właśnie rzeczami :(

Ty nie przepraszaj przyszła mamusiu, tylko dbaj o swoje i dziecka interesy - finansowe również;

jeśli urodzisz przed zakończeniem umowy to - należy Ci się zasiłek macierzyński (100% płatny ) przez okres 20 tygodni. Później bezrobocie, ale płatne.

Urlop wychowawczy Ci się nie należy, bo po ukończeniu zasiłku macierzyńskiego nie będziesz w stosunku pracy.Spróbuj przedłużyć umowę - pogadać z szefem zawsze możesz (nawet za cenę jednego, czy dwóch wychowawczych wpłat ;)). W tej chwili wychowawczy płatny jest 400zł, gdy dochód na osobę nie przekracza 503zł (od listopada stawki się zmieniają). No ale jeśli nie załatwisz sobie przedłużenia umowy to nici z wychowawczego. Pamiętaj, że umowę możesz podpisać mimo że jesteś na urlopie macierzyńskim (żeby Ci nie wkręcali, że nie można).
W przypadku gdy jednak umowa Ci się skończy to do 24 czerwca będzie Ci płacił zasiłek macierzyński pracodawca, a po tej dacie ZUS.

Najlepsze dla Ciebie to:
Dogadać się (nawet jakby Cię miało to kosztować) i podpisać umowę o pracę na czas urlopu macierzyńskiego + czas urlopu wychowawczego (2 czy 3 lata?). Zawsze możesz podpisać umowę z inną firmą - może ktoś z Twoich znajomych ma możliwość Cię zatrudnić?  ano, musisz pokombinować trochę ;D

madziq - cuda się zdarzają również w zusie ;D ;D ;D akt urodzenia dostałaś od ręki, ja też - ale zanim się człowiek dobuja do tego urzędu to chwila mija (dlatego napisałam że ze 2 tygodnie, bo ja w samym szpitalu leżałam 10 dni - lepiej założyć że to potrwa dłużej, a później się miło zaskoczyć)
aaa i co najważniejsze...
nie denerwuj się tym przypadkiem - dbaj o dzidziusia ;D

• entuzjasta
A no dziękuje za naświetlenie mi sprawy.No nic będę musiała pokombinować co i jak.Żałuje tylko,że umowa nie poleci mi dalej bez żadnych problemów.
U mnie nie chętnie pójdą na takie coś z umową chyba,że się mile rozczaruje ale nie liczę na to ponieważ moja kierowniczka to wredna ...
Jak zaszłam w ciążę to ona wyobraźcie sobie miała do mnie pretensje,że jak Ja mogłam to zrobić,że jej potrzebni są pracownicy zdolni do pracy a nie takie które za dużo nie mogą robić.Ach szkoda gadać

MagdaMA jeszcze raz dziękuję bardzo w razie czego jakbym miała jakiś problem odnośnie takiego czegoś to będę pisała śmiało :)

proszę bardzo, polecam się;

to popytaj wśród znajomych - na pewno ktoś ma jakąś firmę, to się dogadacie. Jako pracodawca nie ponosi żadnych kosztów, tylko po prostu figurujesz na liście pracowników i nic więcej. Co więcej - nie musi być to cały etat, możesz się zatrudnić na 1/10 nawet - byleby była tylko umowa o pracę.  Tylko pamiętaj, że musisz mieć ciągłość pracy, żeby dostać wychowawczy musisz być zatrudniona 6 miesięcy wstecz od złożenia wniosku o wychowawczy.

pozdrawiam

• entuzjasta
A no nie pomyślałam o tym,że to musi być 6 miesięcy.Czyli pewnie musiałabym już teraz kombinować??

Najbardziej zależy mi na tym aby mieć to ubezpieczenie i nie martwić się o to czy będę miała jakieś problemy żeby iść z synkiem do lekarza czy nie daj Boże do szpitala.

no tak, bo jeśli podpiszesz jakąś umowę o pracę dalej od 25 czerwca - to będzie wszystko ok.

Ubezpieczenie macie z dzidziusiem - aż do zakończenia urlopu macierzyńskiego ubezpiecza Was ZUS ;D

• entuzjasta
No nic pomyślimy i popytamy :)

Bo jeszcze ewentualnie mogę siebie i maluszka ubezpieczyć np w PZU i wtedy też mogę bezproblemowo iść np do przychodni do lekarza czy gdziekolwiek na jakieś tam badania czy cuś ;D ;D

na szczęście nie musisz...
a pieniądze zamiast na PZU zostaw sobie na pieluszki :-) bo wiem sama - maaaaaaasa ich idzie  ;D ;D ;D
zawsze - w ciągu 30 dni od zakończenia urlopu macierzyńskiego - możesz sama sobie płacić składki w ZUS. Oczywiście jeśli CIę na to stać, bo to w tej chwili ok.400zł.  Wtedy ubezpiecza Cię ZUS, lecą Ci lata pracy - masz taki status dla ZUS, jakbyś pracowała.
No ale wtedy nie ma zasiłku dla bezrobotnych ;)

• entuzjasta
A no się nastawiam na to,że pieluszek będzie szło,że hoohoooo

Dziękuję Ci bardzo za pomoc.Wiem na czym stoję i czego mogę się spodziewać :)

Offline agulkaaa Kobieta

hej
teraz wiem że zmienił się wymiar urlopu macierzyńskiego i wnynosi on 20 tygodni a jak jest przy drugim dziecku też 20 tyg??? ( jeszcze 2 lata temu było 18 tyg przy 1 dziecku a 20 przy 2)

Offline Netula Kobieta

z tego co mi wiadomo to przy kazdym dziecku jest 20. Rozroznia sie tylko ilosc dzieci urodzonych przy danym porodzie(np blizniaki)

są różnice ;

20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodnie - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzi;
o 2 tygodnie mniej od każdego ww okresu - gdy umowa kończy się z dniem porodu oraz gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego przypada w całości w czasie udzielonego urlopu wychowawczego. Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy wtedy zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze, czyli bez skracania o 2 tygodnie.

dziewczyny ja mam pytanie z innej beczki trochę....

jestem po urlopie wychowawczym ale w pracy mam przerwę na karmienie czyli wychodzę z pracy godzinę wcześniej. bąbel ma 2 latka, umowa na czas nieokreślony. Najprawdopodobniej będa mnie chcieli wysłać w delegację na dwa dni. (koleżanka, kóra mogłaby za mnie pojechac jest w 23 t.c. i nie wiadomo czy wróci z urlopu wypoczynkowego). Kiedyś czytałam że będąc mamą karmiącą albo mamą małego dziecka (chyba do lat 3-4) mogę nie wyrazić zgody na taki wyjazd....czy może któraś z was natkneła się na taki przepis ? bo ja teraz szukam potwierdzenia tego co kiedyś kiedyś czytałam i nic nie mogę znaleść.  A wyjazd z noclegiem na dwa dni nie jest mi na rękę bo raz, że ledwo dziecko się przyzwyczaiło do tego ze codziennie wychodze z domu na parę godzin (choć dalej od czasu do czasu miewa kryzysowe poranki) to budzi się w nocy i nikogo innego nie toleruje oprócz mnie (nawet taty).  A ten wyjazd byłby po długim weekendzie, a my na weekend planujemy wyjazd do znajomych wiec nawet nie zdąży odpocząć od jednych rewelacji...a tu już drugie...

kodeks pracy art.178 par.2
"Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy."

A zatem nie może Cię zmusić do wyjazdu, może Cię wysłać na delegację, ale tylko za Twoją zgodą.

Przy czym - według mojej wiedzy - musisz złożyć oświadczenie o zamiarze korzystania lub nie z uprawnienia do odmowy udania się w delegację. Oświadczenie to złożysz w kadrach i zostanie w twojej teczce osobowej. Oczywiście w każdej chwili to oświadczenie można odwołać.
To takie wcześniejsze info, dla pracodawcy ;D

Offline ricardo Kobieta

Ale tak samo chyba kobiety w ciąży nie można wysyłać bez jej zgody?

MagdaMa dziękuję za tę informacje.
właśnie zapowiedziałam kierownikowi sekcji, ze mogę jechać do Poznania ale tylko na jeden dzień bez noclegu.

A tego oświadczenia nie muszę od razu pisać ...?

Wiecie co ? najbardziej mnie zdenerwowała reakcja osoby płci żeńskiej, bezdzietnej na moją odpowiedź....i nie będącej moim szefem.... :-[

a co Cię obchodzi zdanie jakiejś bezdzietnej flądry? ;D ;D ;D
zaczekaj - będzie taka chwila, że ona będzie coś potrzebowała albo coś załatwiała wtedy się odwdzięczysz...
jeśli kiedyś będzie w ciąży albo będzie miała małego szkraba w domu to może zrozumie o co chodzi;
poza tym wszystko zależy od dziecka - mój jest luzak, musi mieć tylko kogoś kto mu poda butelkę jak zażąda, a kto to jest - to mu obojętne ;D zostawiłam go na 4 dni jak miał 1,5 miesiąca i nawet nie zauważył ;D
ale pewnie jakby beze mnie nie mógł żyć, to bym go nie zostawiła;

co do kobiety w ciąży i delegacji - to tak samo;

oświadczenie nie dotyczy się tylko tego wyjazdu - to takie ogólne stwierdzenie, żebyś miała podkładkę. Ale dopytaj się swojej kadrowej - być może nie wymaga :)

Magda sęk w tym, że ta flądra jest po 50. i babla raczej nie będzie miała. Ale ona mieszka z bratem i jego rodziną w domu (ona na dole, brat z żoną na górze i jej brat wychowują swojego 2-letniego wnusia..i dla niej to nie zrozumiałe jak można nie zostawić dwu latka na noc bez mamy....tak jak to piszesz wszystko zależy od dziecka i od sytułacji....moja po trzech dniach w tygodniu ma kryzys i się obraża na mnie że wychodzę do pracy...

Offline Katrinka Kobieta

MagdaMa widzę, że super rad udzielasz! Ja mam takie pyt. wracam po macierzyńskim do pracy ...teraz krócej o godzinkę bo karmienie piersia...a czy mogą mnie wysyłać na kontrole do placówek?? bo mnie się wydaje, że zgodnie z art.178 par.2 nie powinni mnie wysyłać! A te kontrole mogą być np. poza moje województwo. Wolę wiedzieć...bo 21 lipca dostanę nowy zakres czynności i nie wiem na co mogę się zgodzić...

Offline AGNIESIA Kobieta

Mam pytanko; Jestem w ciąży niestety radość mąci mi fakt, że umowę o pracę mam na czas określony (jest to moja 2 umowa na czas określony) czy zgodnie  z art. 251 k.p. zawarta z pracownikiem trzecia umowa na czas określony przekształca się w umowę bezterminową, o ile przerwa między rozwiązaniem a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie była dłuższa niż miesiąc. Skoro pracodawca musi przedłużyć umowę do porodu czy ta umowa skoro 3 też przekształca się w umowę bezterminową?? Pewnie nia ale nie zaszkodzi zapytać forumowe mądre głowy :)

Offline chlebosia Kobieta

• Mąż i żona to jedna dusza w dwóch ciałach...
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 16.08.2008
Witam. mam takie pytanie, kończy mi się macierzyński we wtorek 14 lipca i 15 lipca mam zamiar iść do MOPS-u złożyć wniosek o wychowawczy i tu takie zapytanko, otóż po urodzeniu dziecka mąż składał wniosek o rodzinne, to jest taki sam wniosek jak o wychowawczy, tylko inną rubryczkę się zaznacza i zastanawiam się, czy mam wypisywać i składać nowy wniosek czy jak pójdę to zaznaczą na tamtym wniosku o rodzinne?

Mam pytanko; Jestem w ciąży niestety radość mąci mi fakt, że umowę o pracę mam na czas określony (jest to moja 2 umowa na czas określony) czy zgodnie  z art. 251 k.p. zawarta z pracownikiem trzecia umowa na czas określony przekształca się w umowę bezterminową, o ile przerwa między rozwiązaniem a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie była dłuższa niż miesiąc. Skoro pracodawca musi przedłużyć umowę do porodu czy ta umowa skoro 3 też przekształca się w umowę bezterminową?? Pewnie nia ale nie zaszkodzi zapytać forumowe mądre głowy :)

niestety nie - to jest nadal umowa nr 2. No i widzisz - jeśli pracodawca podpisze z  Tobą umowę od dnia następnego po porodzie - to będzie to musiała być umowa na czas nieokreślony. Natomiast jeśli podpisze kolejną umowę dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego - to nie, może ale nie musi to być umowa na czas nieokreślony. Pamiętaj, że jeśli podpisze po macierzyńskim dopiero to prawo do wychowawczego nabędziesz dopiero po 6 miesiącach.
pozdr
Witam. mam takie pytanie, kończy mi się macierzyński we wtorek 14 lipca i 15 lipca mam zamiar iść do MOPS-u złożyć wniosek o wychowawczy i tu takie zapytanko, otóż po urodzeniu dziecka mąż składał wniosek o rodzinne, to jest taki sam wniosek jak o wychowawczy, tylko inną rubryczkę się zaznacza i zastanawiam się, czy mam wypisywać i składać nowy wniosek czy jak pójdę to zaznaczą na tamtym wniosku o rodzinne?

jeśli masz rodzinny przyznany, to również masz przyznany wychowawczy. Kwestia tylko złożenia dokumentów - zresztą tego samego wniosku. Zaznaczasz tylko tym razem rubrykę dot. wychowawczego. Ja osobiście przynosiłam tylko zaświadczenie z pracy, że pracodawca wyraża zgodę na urlop wychowawczy od dnia ... do dnia ... możesz wziąć na wszelki wypadek decyzję przyznająca Ci zasiłek rodzinny.

MagdaMa widzę, że super rad udzielasz! Ja mam takie pyt. wracam po macierzyńskim do pracy ...teraz krócej o godzinkę bo karmienie piersia...a czy mogą mnie wysyłać na kontrole do placówek?? bo mnie się wydaje, że zgodnie z art.178 par.2 nie powinni mnie wysyłać! A te kontrole mogą być np. poza moje województwo. Wolę wiedzieć...bo 21 lipca dostanę nowy zakres czynności i nie wiem na co mogę się zgodzić...

musisz się zastanowić czy jest to "delegacja poza miejsce pracy"...
jeśli wyjazd jest delegacją to podchodzi pod art. 178 ust.2;

Mam pytanko jestem na urlopie wychowawczym, mam mozliwosc podjecia pracy na umowe zlecenie. W zusie otrzymalam 3 rozne informacje dlatego zwracam sie do Was. Czy moge podjac prace na umowe zlecenie i nie stracic prawa do urlopu wychowawczego. Praca ktora mam wykonywac bedzie wymagala zostawienia mojej niuni 4 razy w tygodniu na 5 godzin. Czy na urlopie wychowawczym mam ubezpieczenie?? A i jeszcze jedno pytanko pobieram dodatek 400 zl bedac na urlopie i na swoja niunie. Dzieki :D

Urlop z założenia jest po to aby być z dzieckiem. Możesz podjąć pracę tylko taką, która nie pozbawi Cię tej możliwości.
Więc zgodnie z prawem...
z tego co piszesz NIE MOŻESZ. Ale MOPSU to nie interesuje, on CI tylko płaci. Ich interesuje tylko Twój dochód czy przekraczasz magiczny próg czy nie. Z tego co pamiętam chyba 504zł netto na osobę w rodzinie. Więc przelicz najpierw czy Ci się będzie dalej opłacało. Jesteś zobowiązana poinformować MOPS o każdej zmianie Twojej sytuacji finansowej, no ale to umowa zlecenie przecież, której nie wykazujesz w rocznym...Oprócz 400zł należy Ci się jeszcze rodzinny 48zł - jeśli stracisz to oby dwa dodatki.Jakby to powiedzieć - a umowa musi być na Ciebie?
Odwołać z urlopu może Cię tylko pracodawca. A zatem tu furtka. Czy się dowie?