e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 74666 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
spokojnie;
zgodnie z kodeksem pracy umowa skończy Ci się z dniem porodu - to będzie Twój ostatni dzień pracy ;D NIE MA PRAWA Cię zwolnić. W razie czego do sądu pracy - jedna rozprawa i już, bo to czysta sprawa.
Od dnia następnego po porodzie będzie Cię ubezpieczał ZUS - mimo że jeszcze im papierów nie zaniesiesz,bo jak, skoro jeszcze będziesz w szpitalu;
Od tej chwili należy Ci się zasiłek macierzyński płatny przez ZUS przez  18 tygodni przy pierwszym dziecku. Dostaniesz go gdy poskładasz im wszystkie dokumenty - ale praktycznie za ok.1,5 do 2 miesięcy od porodu (niestety tyle to trwa).
Teraz - jeśli Twój dotychczasowy zakład pracy zatrudnia poniżej 20 osób - sama będziesz zanosić papiery do ZUSu. Jeśli zatrudnia powyżej 20 osób - kadrowa z zakładu pracy. Przy czym nie zrobi nic wcześniej dopóki nie urodzisz i  nie doniesiesz im aktu urodzenia. Ale na akt czeka się około 14 dni więc aby przyspieszyć dogadaj się z kadrową, aby wystawiła Ci świadectwo pracy na podstawie zaświadczenia, które dostaniesz ze szpitala - a akt urodzenia dziecka jej dostarczysz później. Dzięki temu będziesz o około 2 tygodnie "do przodu".
O dokumenty do ZUS - zadzwoń i spytaj, bo już nie pamiętam - ale na pewno zaświadczenie ze szpitala, świadectwo pracy, z zakładu pracy ZUS-Z3, i nie pamiętam ale chyba akt urodzenia.
Wysokość zasiłku - wysokość Twojej wypłaty i - co bardzo ważne SPRAWDZIĆ KSIĘGOWĄ Z PRACY - razem z wszelkimi dodatkami typu premie!!!

Tak jak mówię - ubezpiecza Ciebie i dziecko przez cały okres zasiłku macierzyńskiego - ZUS więc o to się nie martw.

Kolejna rzecz - urlop wychowawczy NIE NALEŻY Ci się, z uwagi na to, że nie będziesz już po porodzie w stosunku pracy. Zatem po zasiłku macierzyńskim - bezrobotna z prawem do zasiłku (w tej chwili pełny zasiłek 409zł). Pogadaj z szefem, niech Ci przedłuży umowę o 3 lata,a Ty nie będziesz pracować tylko pójdziesz na wychowawczy.Jego to nic nie kosztuje,a Ty będziesz miała szansę posiedzieć trochę z dzieckiem ;D

jeśli coś jeszcze będę mogła pomóc - pytaj ;D ;D ;D

Offline madziq Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 26.04.2008
ja akt urodzenia dostałam od ręki w usc... a macierzyński dostałam jakoś dziwnie po 3 tygodniach od porodu za 3 tygodnie właśnie ???

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 13.10.2007
macierzynski przy pierwszym dziecku nie jak MagdaMa napisala 18 trwa 20 tygodni...

Offline sylvia1pl Kobieta

• Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • data ślubu: 08.08.2008
No dobra to mam naświetlone w przypadku gdy urodzę np 2 lipca a umowa wygasa mi z dniem ostatniego czerwca.

A jak urodzę normalnie w terminie czyli 24 czerwca i moja tzw umowa o pracę nadal "trwa" i mój mąż im dowiezie ten wniosek o macierzyński i tam co potrzeba (to moje pierwsze dziecko także się tak nie orientuje) to czy dalej przedłużą mi umowę na ten czas urlopu macierzyńskiego i np jeszcze dalej na czas wychowawczego,oczywiście po złożeniu tam odpowiedniego papierka związanego na ten urlop wychowawczy??Pytam bo to dla mnie ważne a się nie orientuje jak to wygląda.
  Ja pracuje w Biedronce a tam to lepiej nie mówić.Z nimi to trzeba ostro i stanowczo bo inaczej Cię zjedzą i wcisną każdą głupotę!!Ja mówię akurat o moim zakładzie.

Tak się o to dopytuje ponieważ,brzydko mówiąc,dobrze by było gdyby umowa dalej była aktualna,lata pracy dalej by leciały a i ubezpieczenie byłoby dalej.Nie weźcie mnie za jakąś nie wiem jaką ale po prostu martwię się :(

Boże przepraszam jeśli tak zawile to wszystko wygląda ale już piszę najprościej jak mogę

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
macierzynski przy pierwszym dziecku nie jak MagdaMa napisala 18 trwa 20 tygodni...

18 tygodni, gdy umowa kończy CI się z dniem porodu. 20 tygodni - normalnie.

• entuzjasta
A czy Ja mogę liczyć na odp na tą drugą sprawę?? :)

Z góry na prawdę serdecznie dziękuję

Niby tyle radochy,że pojawi się to upragnione szczęście tak długo oczekiwane a z drugiej tyle problemów związanych z takimi właśnie rzeczami :(

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
Ty nie przepraszaj przyszła mamusiu, tylko dbaj o swoje i dziecka interesy - finansowe również;

jeśli urodzisz przed zakończeniem umowy to - należy Ci się zasiłek macierzyński (100% płatny ) przez okres 20 tygodni. Później bezrobocie, ale płatne.

Urlop wychowawczy Ci się nie należy, bo po ukończeniu zasiłku macierzyńskiego nie będziesz w stosunku pracy.Spróbuj przedłużyć umowę - pogadać z szefem zawsze możesz (nawet za cenę jednego, czy dwóch wychowawczych wpłat ;)). W tej chwili wychowawczy płatny jest 400zł, gdy dochód na osobę nie przekracza 503zł (od listopada stawki się zmieniają). No ale jeśli nie załatwisz sobie przedłużenia umowy to nici z wychowawczego. Pamiętaj, że umowę możesz podpisać mimo że jesteś na urlopie macierzyńskim (żeby Ci nie wkręcali, że nie można).
W przypadku gdy jednak umowa Ci się skończy to do 24 czerwca będzie Ci płacił zasiłek macierzyński pracodawca, a po tej dacie ZUS.

Najlepsze dla Ciebie to:
Dogadać się (nawet jakby Cię miało to kosztować) i podpisać umowę o pracę na czas urlopu macierzyńskiego + czas urlopu wychowawczego (2 czy 3 lata?). Zawsze możesz podpisać umowę z inną firmą - może ktoś z Twoich znajomych ma możliwość Cię zatrudnić?  ano, musisz pokombinować trochę ;D

madziq - cuda się zdarzają również w zusie ;D ;D ;D akt urodzenia dostałaś od ręki, ja też - ale zanim się człowiek dobuja do tego urzędu to chwila mija (dlatego napisałam że ze 2 tygodnie, bo ja w samym szpitalu leżałam 10 dni - lepiej założyć że to potrwa dłużej, a później się miło zaskoczyć)
aaa i co najważniejsze...
nie denerwuj się tym przypadkiem - dbaj o dzidziusia ;D

• entuzjasta
A no dziękuje za naświetlenie mi sprawy.No nic będę musiała pokombinować co i jak.Żałuje tylko,że umowa nie poleci mi dalej bez żadnych problemów.
U mnie nie chętnie pójdą na takie coś z umową chyba,że się mile rozczaruje ale nie liczę na to ponieważ moja kierowniczka to wredna ...
Jak zaszłam w ciążę to ona wyobraźcie sobie miała do mnie pretensje,że jak Ja mogłam to zrobić,że jej potrzebni są pracownicy zdolni do pracy a nie takie które za dużo nie mogą robić.Ach szkoda gadać

MagdaMA jeszcze raz dziękuję bardzo w razie czego jakbym miała jakiś problem odnośnie takiego czegoś to będę pisała śmiało :)

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
proszę bardzo, polecam się;

to popytaj wśród znajomych - na pewno ktoś ma jakąś firmę, to się dogadacie. Jako pracodawca nie ponosi żadnych kosztów, tylko po prostu figurujesz na liście pracowników i nic więcej. Co więcej - nie musi być to cały etat, możesz się zatrudnić na 1/10 nawet - byleby była tylko umowa o pracę.  Tylko pamiętaj, że musisz mieć ciągłość pracy, żeby dostać wychowawczy musisz być zatrudniona 6 miesięcy wstecz od złożenia wniosku o wychowawczy.

pozdrawiam

• entuzjasta
A no nie pomyślałam o tym,że to musi być 6 miesięcy.Czyli pewnie musiałabym już teraz kombinować??

Najbardziej zależy mi na tym aby mieć to ubezpieczenie i nie martwić się o to czy będę miała jakieś problemy żeby iść z synkiem do lekarza czy nie daj Boże do szpitala.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
no tak, bo jeśli podpiszesz jakąś umowę o pracę dalej od 25 czerwca - to będzie wszystko ok.

Ubezpieczenie macie z dzidziusiem - aż do zakończenia urlopu macierzyńskiego ubezpiecza Was ZUS ;D

• entuzjasta
No nic pomyślimy i popytamy :)

Bo jeszcze ewentualnie mogę siebie i maluszka ubezpieczyć np w PZU i wtedy też mogę bezproblemowo iść np do przychodni do lekarza czy gdziekolwiek na jakieś tam badania czy cuś ;D ;D

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
na szczęście nie musisz...
a pieniądze zamiast na PZU zostaw sobie na pieluszki :-) bo wiem sama - maaaaaaasa ich idzie  ;D ;D ;D
zawsze - w ciągu 30 dni od zakończenia urlopu macierzyńskiego - możesz sama sobie płacić składki w ZUS. Oczywiście jeśli CIę na to stać, bo to w tej chwili ok.400zł.  Wtedy ubezpiecza Cię ZUS, lecą Ci lata pracy - masz taki status dla ZUS, jakbyś pracowała.
No ale wtedy nie ma zasiłku dla bezrobotnych ;)

• entuzjasta
A no się nastawiam na to,że pieluszek będzie szło,że hoohoooo

Dziękuję Ci bardzo za pomoc.Wiem na czym stoję i czego mogę się spodziewać :)

Offline agulkaaa Kobieta

• Chuck Norris
hej
teraz wiem że zmienił się wymiar urlopu macierzyńskiego i wnynosi on 20 tygodni a jak jest przy drugim dziecku też 20 tyg??? ( jeszcze 2 lata temu było 18 tyg przy 1 dziecku a 20 przy 2)

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 13.10.2007
z tego co mi wiadomo to przy kazdym dziecku jest 20. Rozroznia sie tylko ilosc dzieci urodzonych przy danym porodzie(np blizniaki)

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
są różnice ;

20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodnie - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzi;
o 2 tygodnie mniej od każdego ww okresu - gdy umowa kończy się z dniem porodu oraz gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego przypada w całości w czasie udzielonego urlopu wychowawczego. Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy wtedy zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze, czyli bez skracania o 2 tygodnie.

Offline Gosiaczek80

• Chuck Norris
dziewczyny ja mam pytanie z innej beczki trochę....

jestem po urlopie wychowawczym ale w pracy mam przerwę na karmienie czyli wychodzę z pracy godzinę wcześniej. bąbel ma 2 latka, umowa na czas nieokreślony. Najprawdopodobniej będa mnie chcieli wysłać w delegację na dwa dni. (koleżanka, kóra mogłaby za mnie pojechac jest w 23 t.c. i nie wiadomo czy wróci z urlopu wypoczynkowego). Kiedyś czytałam że będąc mamą karmiącą albo mamą małego dziecka (chyba do lat 3-4) mogę nie wyrazić zgody na taki wyjazd....czy może któraś z was natkneła się na taki przepis ? bo ja teraz szukam potwierdzenia tego co kiedyś kiedyś czytałam i nic nie mogę znaleść.  A wyjazd z noclegiem na dwa dni nie jest mi na rękę bo raz, że ledwo dziecko się przyzwyczaiło do tego ze codziennie wychodze z domu na parę godzin (choć dalej od czasu do czasu miewa kryzysowe poranki) to budzi się w nocy i nikogo innego nie toleruje oprócz mnie (nawet taty).  A ten wyjazd byłby po długim weekendzie, a my na weekend planujemy wyjazd do znajomych wiec nawet nie zdąży odpocząć od jednych rewelacji...a tu już drugie...

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
kodeks pracy art.178 par.2
"Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy."

A zatem nie może Cię zmusić do wyjazdu, może Cię wysłać na delegację, ale tylko za Twoją zgodą.

Przy czym - według mojej wiedzy - musisz złożyć oświadczenie o zamiarze korzystania lub nie z uprawnienia do odmowy udania się w delegację. Oświadczenie to złożysz w kadrach i zostanie w twojej teczce osobowej. Oczywiście w każdej chwili to oświadczenie można odwołać.
To takie wcześniejsze info, dla pracodawcy ;D

Offline ricardo Kobieta

• Patrycja
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 08.09.2007
Ale tak samo chyba kobiety w ciąży nie można wysyłać bez jej zgody?

Offline Gosiaczek80

• Chuck Norris
MagdaMa dziękuję za tę informacje.
właśnie zapowiedziałam kierownikowi sekcji, ze mogę jechać do Poznania ale tylko na jeden dzień bez noclegu.

A tego oświadczenia nie muszę od razu pisać ...?

Wiecie co ? najbardziej mnie zdenerwowała reakcja osoby płci żeńskiej, bezdzietnej na moją odpowiedź....i nie będącej moim szefem.... :-[

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
a co Cię obchodzi zdanie jakiejś bezdzietnej flądry? ;D ;D ;D
zaczekaj - będzie taka chwila, że ona będzie coś potrzebowała albo coś załatwiała wtedy się odwdzięczysz...
jeśli kiedyś będzie w ciąży albo będzie miała małego szkraba w domu to może zrozumie o co chodzi;
poza tym wszystko zależy od dziecka - mój jest luzak, musi mieć tylko kogoś kto mu poda butelkę jak zażąda, a kto to jest - to mu obojętne ;D zostawiłam go na 4 dni jak miał 1,5 miesiąca i nawet nie zauważył ;D
ale pewnie jakby beze mnie nie mógł żyć, to bym go nie zostawiła;

co do kobiety w ciąży i delegacji - to tak samo;

oświadczenie nie dotyczy się tylko tego wyjazdu - to takie ogólne stwierdzenie, żebyś miała podkładkę. Ale dopytaj się swojej kadrowej - być może nie wymaga :)

Offline Gosiaczek80

• Chuck Norris
Magda sęk w tym, że ta flądra jest po 50. i babla raczej nie będzie miała. Ale ona mieszka z bratem i jego rodziną w domu (ona na dole, brat z żoną na górze i jej brat wychowują swojego 2-letniego wnusia..i dla niej to nie zrozumiałe jak można nie zostawić dwu latka na noc bez mamy....tak jak to piszesz wszystko zależy od dziecka i od sytułacji....moja po trzech dniach w tygodniu ma kryzys i się obraża na mnie że wychodzę do pracy...

Offline Katrinka Kobieta

• My:)
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 04.08.2007
MagdaMa widzę, że super rad udzielasz! Ja mam takie pyt. wracam po macierzyńskim do pracy ...teraz krócej o godzinkę bo karmienie piersia...a czy mogą mnie wysyłać na kontrole do placówek?? bo mnie się wydaje, że zgodnie z art.178 par.2 nie powinni mnie wysyłać! A te kontrole mogą być np. poza moje województwo. Wolę wiedzieć...bo 21 lipca dostanę nowy zakres czynności i nie wiem na co mogę się zgodzić...

Offline AGNIESIA Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 26.07.2008
Mam pytanko; Jestem w ciąży niestety radość mąci mi fakt, że umowę o pracę mam na czas określony (jest to moja 2 umowa na czas określony) czy zgodnie  z art. 251 k.p. zawarta z pracownikiem trzecia umowa na czas określony przekształca się w umowę bezterminową, o ile przerwa między rozwiązaniem a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie była dłuższa niż miesiąc. Skoro pracodawca musi przedłużyć umowę do porodu czy ta umowa skoro 3 też przekształca się w umowę bezterminową?? Pewnie nia ale nie zaszkodzi zapytać forumowe mądre głowy :)

Offline chlebosia Kobieta

• Mąż i żona to jedna dusza w dwóch ciałach...
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 16.08.2008
Witam. mam takie pytanie, kończy mi się macierzyński we wtorek 14 lipca i 15 lipca mam zamiar iść do MOPS-u złożyć wniosek o wychowawczy i tu takie zapytanko, otóż po urodzeniu dziecka mąż składał wniosek o rodzinne, to jest taki sam wniosek jak o wychowawczy, tylko inną rubryczkę się zaznacza i zastanawiam się, czy mam wypisywać i składać nowy wniosek czy jak pójdę to zaznaczą na tamtym wniosku o rodzinne?

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
Mam pytanko; Jestem w ciąży niestety radość mąci mi fakt, że umowę o pracę mam na czas określony (jest to moja 2 umowa na czas określony) czy zgodnie  z art. 251 k.p. zawarta z pracownikiem trzecia umowa na czas określony przekształca się w umowę bezterminową, o ile przerwa między rozwiązaniem a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie była dłuższa niż miesiąc. Skoro pracodawca musi przedłużyć umowę do porodu czy ta umowa skoro 3 też przekształca się w umowę bezterminową?? Pewnie nia ale nie zaszkodzi zapytać forumowe mądre głowy :)

niestety nie - to jest nadal umowa nr 2. No i widzisz - jeśli pracodawca podpisze z  Tobą umowę od dnia następnego po porodzie - to będzie to musiała być umowa na czas nieokreślony. Natomiast jeśli podpisze kolejną umowę dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego - to nie, może ale nie musi to być umowa na czas nieokreślony. Pamiętaj, że jeśli podpisze po macierzyńskim dopiero to prawo do wychowawczego nabędziesz dopiero po 6 miesiącach.
pozdr
Witam. mam takie pytanie, kończy mi się macierzyński we wtorek 14 lipca i 15 lipca mam zamiar iść do MOPS-u złożyć wniosek o wychowawczy i tu takie zapytanko, otóż po urodzeniu dziecka mąż składał wniosek o rodzinne, to jest taki sam wniosek jak o wychowawczy, tylko inną rubryczkę się zaznacza i zastanawiam się, czy mam wypisywać i składać nowy wniosek czy jak pójdę to zaznaczą na tamtym wniosku o rodzinne?

jeśli masz rodzinny przyznany, to również masz przyznany wychowawczy. Kwestia tylko złożenia dokumentów - zresztą tego samego wniosku. Zaznaczasz tylko tym razem rubrykę dot. wychowawczego. Ja osobiście przynosiłam tylko zaświadczenie z pracy, że pracodawca wyraża zgodę na urlop wychowawczy od dnia ... do dnia ... możesz wziąć na wszelki wypadek decyzję przyznająca Ci zasiłek rodzinny.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
MagdaMa widzę, że super rad udzielasz! Ja mam takie pyt. wracam po macierzyńskim do pracy ...teraz krócej o godzinkę bo karmienie piersia...a czy mogą mnie wysyłać na kontrole do placówek?? bo mnie się wydaje, że zgodnie z art.178 par.2 nie powinni mnie wysyłać! A te kontrole mogą być np. poza moje województwo. Wolę wiedzieć...bo 21 lipca dostanę nowy zakres czynności i nie wiem na co mogę się zgodzić...

musisz się zastanowić czy jest to "delegacja poza miejsce pracy"...
jeśli wyjazd jest delegacją to podchodzi pod art. 178 ust.2;

Offline ANNUUSSIIA Kobieta

• uzależniony
Mam pytanko jestem na urlopie wychowawczym, mam mozliwosc podjecia pracy na umowe zlecenie. W zusie otrzymalam 3 rozne informacje dlatego zwracam sie do Was. Czy moge podjac prace na umowe zlecenie i nie stracic prawa do urlopu wychowawczego. Praca ktora mam wykonywac bedzie wymagala zostawienia mojej niuni 4 razy w tygodniu na 5 godzin. Czy na urlopie wychowawczym mam ubezpieczenie?? A i jeszcze jedno pytanko pobieram dodatek 400 zl bedac na urlopie i na swoja niunie. Dzieki :D

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
Urlop z założenia jest po to aby być z dzieckiem. Możesz podjąć pracę tylko taką, która nie pozbawi Cię tej możliwości.
Więc zgodnie z prawem...
z tego co piszesz NIE MOŻESZ. Ale MOPSU to nie interesuje, on CI tylko płaci. Ich interesuje tylko Twój dochód czy przekraczasz magiczny próg czy nie. Z tego co pamiętam chyba 504zł netto na osobę w rodzinie. Więc przelicz najpierw czy Ci się będzie dalej opłacało. Jesteś zobowiązana poinformować MOPS o każdej zmianie Twojej sytuacji finansowej, no ale to umowa zlecenie przecież, której nie wykazujesz w rocznym...Oprócz 400zł należy Ci się jeszcze rodzinny 48zł - jeśli stracisz to oby dwa dodatki.Jakby to powiedzieć - a umowa musi być na Ciebie?
Odwołać z urlopu może Cię tylko pracodawca. A zatem tu furtka. Czy się dowie?