e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 76123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BETI Kobieta

• maniak
Dziewczyny, a jak się zajdzie w ciążę będąc na wychowawczym to przysługują jakieś pieniążki?

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
niestety nie
natomiast będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka przez okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu, czyli w Twoim przypadku 18 tygodni, bo ZUS ucina Ci dwa zakładając, że zużyłaś je przed porodem dziecka;

ale mozesz przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy. Jeżeli po powrocie do pracy  ciąża będzie zagrożona i będzie wymagała zwolnienia lekarskiego, to już od pierwszego dnia pracy będziesz otrzymywać zasiłek chorobowy, w wysokości 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed pierwszym porodem.
« Ostatnia zmiana: 8 marca 2009, 17:17 wysłana przez liliann »

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
ZUS nie ma prawa "uciąć";
wyraźnie jest napisane, że tylko na wniosek;
jeśli tak się zdarzy - to trzeba się odwołać od decyzji [zdarza się nieraz że ZUS chce zaoszczędzić np. gdy kobieta jest na L4 i robi taki numer; ale to jest bezprawne i trzeba złożyć odwołanie w terminie podanym na decyzji]  :D

to prawda z tym urlopem - a jak przerwiesz i wrócisz to [żeby Cię nie zwolnili nie daj boże] rano, od razu, informacja na piśmie złożona za potwierdzeniem, że jesteś w ciąży  ;D [i tak nie mogą Cię zwolnić (zakładam że umowa jeszcze potrwa), ale na wszelki wypadek - żeby nie bawić się w przywracanie do pracy]

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
ZUS nie ma prawa "uciąć";

nie ma prawa w przypadku L4 w przypadku wychowawczego ma...

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
dokładnie, to zależy w którym momencie urlopu wychowawczego zachodzi się w ciążę, bo w wymiarze skróconym o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) przypada w czasie urlopu wychowawczego; natomiast w pełnym wymiarze, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy [choćby o jeden dzień]

Offline BETI Kobieta

• maniak
Kurcze,skomplikowane to co piszecie. ??? Czyli będę miała 18 tyg macierzyńskiego tak?Płatnego? A jak to jest z tym, jakbym chciała przerwać wcześniej wychowawczy i wrócić? Jaki okres wcześniej musiałabym to zgłosić?

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
zakładam, że cały okres zasiłku macierzyńskiego przypada w okresie urlopu wychowawczego - to tak, i to płatne;
później możesz znowu wrócić na urlop wychowawczy, na które dziecko chcesz [pamiętaj tylko o terminach zgłoszenia tego do pracodawcy];
ale to zależy kiedy urodzisz i kiedy będziesz na zasiłku macierzyńskim - bo ja w styczniu przyszłego roku, to będziesz miała 20 tyg, bo znowu będzie się zasiłek wydłużał o kolejne 2 tygodnie ;D

30 dni wcześniej powiadamiasz pracodawcę, że przerywasz i wracasz do pracy [z tego co pamiętam-ale zajrzyj do kp i ustaw, i poczytaj]

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 13.10.2007
a moze mi ktos tu napisac jak wyglada sprawa z powiadomieniem pracodawcy ze sie urodzilo dziecko?Jest na to jakis ograniczony czas? Czy wtedy kiedy sie "przypomni" ze i pracodawca powinien wiedziec???( wczesniej pracownica byla kilka miesiecy na L4

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
kurka nie wiem...
mój mąż zaniósł do kadr moje zaświadczenie ze szpitala w pierwszym tygodniu życia Ewki...

Netula jak znam życie pracodawca nic nie musi, to interes pracownicy...chyba, że jej nie zależy na macierzyńskim

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
poczta pantoflowa dowiedzialams ie ze kolezanka z pracy 29 marca urodzila i do dzis nasz zaklad pracy o tym nie wie..i sie zastanawiam jakie groza jej konsekwencje....wiem ze jej zalezy na macierzynskim..

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
e tam od 29 marca to jeszcze nie za dużo czasu upłynęło
niech kogoś wyśle z papierami, kogokolwiek
a potem niech doniesie akt urodzenia dziecka, albo od razu z aktem niech zasuwa

a tak na marginesie, to koleżanka jest  dorosła i powinna pilnować swoich spraw

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
znalazlam cos takiego : wystawia sie macierzynski na druku l4 i  jest 7 dni na powiadomienie od daty wystawienia..

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
druków L4 to już dawno nie ma, są druki ZUS ZLA, ale te nie służą do wystawiania urlopu macierzyńskiego
szpital wydaje zaświadczenie o urodzeniu dziecka i te wraz z aktem urodzenia zanosi się do pracy

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
hmm niom to przeterminowane info mam

Offline kuchasia Kobieta

• Szczęśliwa Pani W.:)
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 21.04.2007 godz.18.00 Sakramentalne TAK zostało wypowiedziane:)
Nie wiem jaki jest termin ale nalezy zrobic to jak najszybciej  zeby miec macierzynki bo inaczej zaklad moze zwolnic pracownice bo do pracy sie nie stawila,zwolnienia nnie ma,zaswiadczenia ze urodzila tez nie ma ale to tylko moje gdybanie:)
Moj maz chyba 2 dni po moim wyjsciu ze szpitala zaniosl dokumenty do mojej pracy.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
ale jakby Cię zwolnili (do czego prawa nie mają) to musieli by Cię przywrócić do pracy;

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
owszem, ale po co Ci takie pieprzenie na macierzyńkim
nerwy nie robią dobrze na laktacje

z resztą gdybym była pracodawcą to bym i tak tak taką laskę zwolniła przy pierwszej nadażającej się okazji...min za olewacki stosunek do prawa pracy
« Ostatnia zmiana: 9 kwietnia 2009, 08:30 wysłana przez liliann »

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
dzis maz tej laski z dokumentami sie zjawil...

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
no to miał całkiem przyzwoity czas
nawet mógł juz sam akt urodzenia donieść
mój mąż ganiał na dwie raty

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
10 kwietnia 2009, 09:17
ano sam akt urodzenia dotarl..pewnie czyats kalkulacja.. Mniej nerwow jak sie tylko raz jedzie do zakladu pracy ktory "niefajnie sie potraktowalo"

Offline ANNUUSSIIA Kobieta

• uzależniony
27 kwietnia 2009, 11:44
2.05 konczy mi sie macierzynski, zlozylam wniosek o wychowawczy, ale zapomnialam o urlopie wypoczynkowym. Mam pytanko czy nalezy mi sie urlop wypoczynkowy na 2009 rok. od 15.12.08 jestem na macierzynskim. A jesli nie wezme urlopu to dostane ekwiwalent?

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
27 kwietnia 2009, 15:02
nie nie dostaniesz żadnego ekwiwalentu
wykorzystaj najpierw wypoczynowy...

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
27 kwietnia 2009, 16:07
najbardziej Ci się będzie opłacało - biorąc pod uwagę że weźmiesz urlop na 3 lata;
wziąć urlop wypoczynkowy, później 2 dni opieki, a potem na urlop wychowawczy (pamiętaj że conajmniej 2 tygodnie wcześniej musisz poinformować pracodawcę że chcesz iść na wypoczynkowy);
jeśli chcesz iść teraz na wypoczynkowy to pracodawca nie ma prawa Ci odmówić, zresztą tak samo jak i wychowawczego;
nie dostaniesz ekwiwalentu, bo jeśli teraz nie wykorzystasz to albo Ci się przedawni (3 lata) albo - jak wrócisz do pracy - pracodawca Cię na niego wyśle;

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
27 kwietnia 2009, 16:38
albo - jak wrócisz do pracy - pracodawca Cię na niego wyśle
tak i to na pomniejszony...wypoczynkow zmiejsza się jakoś stosownie propocjonalnie do długości odbytego wychowaczego...

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
27 kwietnia 2009, 16:54
wyśle na zaległy - jeśli się nie przeterminuje; (z przed urlopu wychowawczego)

a liczy się wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do miesięcy podczas których jest się na wychowawczym np. od stycznia do sierpnia na wychowawczym, i od września do grudnia w pracy - to dostaje się urlop wypoczynkowy za te miesiące które się przepracowało;

• uzależniony
28 kwietnia 2009, 00:58
sorka ze jeszcze raz pytam... czyli teraz nalezy mi sie pelny urlop za 2009 r, a pozniej pomniejszony? ide jutro do pracodawcy jak nie zgodzi sie <bo to po terminie> to przerwe wychowawczy wezme urlop i potem wychowawczy. Dobrze to rozumiem

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
28 kwietnia 2009, 10:58
za miesiące które przepracowałaś, przecież urlopu nie dostajesz "do przodu" tylko wstecz;
no  chyba że pracodawca się zgodzi, to możesz wybierać "do przodu" no ale Ty nie będziesz miała;
napisz pisemko - teraz na wypoczynkowy, a później na wychowawczy i już;
(pamiętaj że conajmniej 2 tygodnie wcześniej musisz poinformować pracodawcę że chcesz iść na wypoczynkowy);

chodziło oczywiście o wychowawczy ;D

• uzależniony
dzieki dziewczyny, pracodawca zgodzil sie na zmiane ze najpierw wypoczynkowy a pozniej wychowawczy.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
to super, tylko przypilnuj żeby wszystko było na piśmie;
pozdrowienia również dla dzidziusia   ;D

Offline sylvia1pl Kobieta

• Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • data ślubu: 08.08.2008
Może wyskakuje jak filip z konopi ale mam pewien problem.

Termin porodu mam na 24 czerwca umowa o pracę kończy mi się z ostatnim dniem czerwca i teraz pytanie moje brzmi jeśli urodzę szybciej albo w terminie i wiadomo zaniosę im te wszystkie papierki no i wniosek o macierzyński a później np o wychowawczy to czy zakład musi mi przedłużyć dalej umowę no i zarazem dalej będę miała ubezpieczenie i te wszystkie świadczenia??
  Skąd to pytanie??Stąd,że mój mąż pracuje na Stoczni na taką głupią umowę o dzieło i z ubezpieczenia takiego pełnego nici (jeśli wiecie o co mi chodzi).Zostaje tylko moje z zakładu pracy i boję się,że jeśli pójdzie coś nie tak to zastanę bez ubezpieczenia i będę miała jakieś problemy żeby z maluszkiem iść do lekarza a wiadomo,że na początku trzeba biegać z taką dzidzią po lekarzach na szczepionki nie szczepionki itd  

Tak wygląda ten problem.No dla mnie on jest bardzo ważny