e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę  (Przeczytany 6740 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Majax2 Kobieta

Witam.Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego będę miała umowę o prace ważna 2 miesiące, czy jeżeli zejdę z pełnego etatu na np 7/8 pracodawca musi mi ja przedłużyć,czy umowa sobie po prostu wygasa.Proszę  o info.

Online Nika

Wg. mnie pracodawca nie ma obowiżku przedłuzenia umowy.

Offline Majax2 Kobieta

Niewątpliwym udogodnieniem jest dwunastomiesięczna ochrona przed zwolnieniem, która obowiązuje wówczas, gdy osoba wracająca z urlopu macierzyńskiego rezygnuje z urlopu wychowawczego, a decyduje się na obniżenie wymiaru czasu pracy. W tym okresie rozwiązanie umowy jest możliwe tylko na skutek upadku lub likwidacji firmy oraz z przyczyn uzasadniających konieczność zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym.Czy dotyczy to tez osób którym kończy się umowa?

Offline izulek Kobieta

naprawdę jest taka ochrona ?? mogę prosić o źródło tego przepisu ??

Offline Majax2 Kobieta

Kodeks pracy- art. 186^8   http://opendoc.pl/kodeks-pracy,prawo,747,1363,0.html
art. 186^8
"§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obni­żenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przy­czyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pra­cownika.

Offline adusiaxxx Kobieta

Dziewczyny, mam pytanie, czy po powrocie z macierzyńskiego do pracy na pełen etat mogę dostać wypowiedzenie umowy o pracę, która jest na czas określony? Powód redukcja stanowiska- dodam, iż osoba która została zatrudniona na moje stanowisko w czasie mojego L4 nadal pracuje...

Prosze o pomoc, jeśli któraś z Was jest obeznana w Prawie Pracy, będę bardzo wdzięczna.