Autor Wątek: Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę  (Przeczytany 10334 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Majax2
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2010
Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę
« dnia: 17 Grudnia 2010, 12:35 »
Witam.Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego będę miała umowę o prace ważna 2 miesiące, czy jeżeli zejdę z pełnego etatu na np 7/8 pracodawca musi mi ja przedłużyć,czy umowa sobie po prostu wygasa.Proszę  o info.

Offline Nika
  • Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5596
  • Pola i Lenka nasze szczęście ...
Odp: Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudnia 2010, 15:06 »
Wg. mnie pracodawca nie ma obowiżku przedłuzenia umowy.


Offline Majax2
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2010
Odp: Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Grudnia 2010, 15:43 »
Niewątpliwym udogodnieniem jest dwunastomiesięczna ochrona przed zwolnieniem, która obowiązuje wówczas, gdy osoba wracająca z urlopu macierzyńskiego rezygnuje z urlopu wychowawczego, a decyduje się na obniżenie wymiaru czasu pracy. W tym okresie rozwiązanie umowy jest możliwe tylko na skutek upadku lub likwidacji firmy oraz z przyczyn uzasadniających konieczność zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym.Czy dotyczy to tez osób którym kończy się umowa?

Offline izulek
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5931
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30.08.2008
Odp: Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Grudnia 2010, 14:06 »
naprawdę jest taka ochrona ?? mogę prosić o źródło tego przepisu ??


Offline Majax2
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2010
Odp: Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Grudnia 2010, 22:46 »
Kodeks pracy- art. 186^8   http://opendoc.pl/kodeks-pracy,prawo,747,1363,0.html
art. 186^8
"§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obni­żenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przy­czyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pra­cownika.

Offline adusiaxxx

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2385
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 12.04.2008
Odp: Powrót z macierzyńskiego,a koniec umowy o pracę
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudnia 2010, 21:33 »
Dziewczyny, mam pytanie, czy po powrocie z macierzyńskiego do pracy na pełen etat mogę dostać wypowiedzenie umowy o pracę, która jest na czas określony? Powód redukcja stanowiska- dodam, iż osoba która została zatrudniona na moje stanowisko w czasie mojego L4 nadal pracuje...

Prosze o pomoc, jeśli któraś z Was jest obeznana w Prawie Pracy, będę bardzo wdzięczna.