e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY ORAZ ŚWIADCZENIA NA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE  (Przeczytany 7013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariolka Kobieta

czy orientujecie się co tzreba załatwić,aby uzyskać zasiłek pielęgnacyjny i jest podobno jeszcze jakis zasiłek w kwocie 500 coś zł
rozumiem,że najpierw trzeba się stawić przed komisją z dzieckiem

Offline Maja Kobieta

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • Total likes: 0
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany przy orzeczeniu bodaj I grupy inwalidztwa, nie jestem pewna jak z II ale przy I na bank

Offline loona Kobieta

Mariola. W kwestii orzeczeń jestem na bieżąco (mimo iż osobiście się tym nie zajmuję ;)) więc chętnie, w miarę możliwości pomogę.

  Musisz się stawic do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i pobrac wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Do wniosku dostajesz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka (który wypełnia lekarz), wniosek wypełniasz sama. Komplet dokumentów składasz w PCPR lub WZdsON i czekasz na ustalenie terminu komisji.

Dzieci do 16 roku życia nie mają określonych stopni niepełnosprawności tak więc jeśli tylko dziecko uzyska orzeczenie, to rodzice z automatu otrzymują z Ośrodka Pomocy Społecznej zasiłek pielęgnacyjny.

I o ile nic się nie zmineiło - bo w tej kwestii wiedzę posiadam sprzed 2,5 roku - to rodzice, którym wypłacane są świadczenia rodzinne uprawnieni są na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności do otrzymywania dodatku pieniężnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji

A ten zasiłek 500 zł, o którym wspomniałaś to pewnie świadczenie pielęgnacyjne. I jesli i w tym przypadku nic się nie zmieniło to świadczenie to wynosi 520 zł i otrzymuje je rodzic, który rezygnuje z pracy po to aby opiekowac sie niepełnosprawnym dzieckiem. I przy tym świadczeniu rodzic jest objęty ubezpieczeniem.

Offline Mariolka Kobieta

ale czy to znaczy,że  musi pracować i zrezygnować z pracy?czy ogólnie nie może podjąc pracy ze względu na niepełnosprawność dziecka i konieczność sprawowania nad nim opieki stałej...?
i czy to jest w jakimkolwiek stopniu uzależnione od dochodu na każdego członka rodziny?

Offline loona Kobieta

Mariola. W temacie świadczeń na tę chwilę nie chce się wypowiadac bo bodaj w zeszłym roku zmieniły się przepisy, a jak pisałam powyżej wiedzę mam sprzed 2,5 roku.

Jak dobrze pamiętam na tamten czas trzeba było zrezygnowac z pracy, aby otrzymac świadczenie pielęgnacyjne. Natomiast świadczenia rodzinne otrzymujesz jeśli nie przekraczasz kryterium dochodowego (które na tamten czas, w przypadku rodziny, w którym jest dziecko z orzeczeniem wynosiło bodaj 543 zł na osobę).

Offline Mariolka Kobieta

no a jak jest w przypadku tego świadczenia pielęgnacyjnego(520zł)?
jeśli ma się orzeczenie o niepełnosprawności i zaznaczone jest na nim,że dziecko wymaga stałej opieki i nie możesz podjąc pracy, to czy też przysługuje wg kryteriów dochodowych?
jak przekraczasz ten próg dochodu na osobę,czyli 583 zł, to mimo niepełnosprawności dziecka nie otrzymasz tych pieniędzy?