Autor Wątek: Forumkowe gotowanie  (Przeczytany 2713026 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Antalis
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6030
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #150 dnia: 19 Kwietnia 2006, 18:18 »
:obiad: Rzodkiewki z kukurydzą :obiad:

Składniki
2 pęczki rzodkiewek,
puszka kukurydzy (20 dag),
owoc kiwi (10 dag),
pojemnik jogurtu naturalnego (15 dag),
3 łyżki soku z mandarynki,
szczypta białego pieprzu, sól

Sposób przyrządzania

Rzodkiewki oczyścić, umyć, pokroić na plasterki. Kukurydzę osączyć. Kiwi obrać i pokroić w kostkę. Rzodkiewki, kukurydzę i kiwi połączyć i wymieszać. Polać jogurtem zmieszanym z sokiem z mandarynki i przyprawionym pieprzem i solą.



  :obiad: Surówka wiosenna :obiad:

Składniki
4 marchewki,
2 zielone ogórki,
pęczek rzodkiewek,
2 cebulki dymki (bez szczypiorku),
pół pęczka koperku,
2 łyżki pestek słonecznika.

Sos jogurtowy:
kubek odtłuszczonego jogurtu lub kefiru,
sok z cytryny,
drobno zmielony biały pieprz,
sól,
odrobina cukru
Jak ważyć?

Sposób przyrządzania

Warzywa umyć, osączyć. Ogórki umyć i nie obrane pokroić w słupki, rzodkiewki w krążki. Marchew oskrobać, opłukać, zetrzeć na tarce jarzynowej lub pokroić w drobne słupki. Obraną cebulę posiekać. Jogurt wymieszać z sokiem wyciśniętym z cytryny, dodać do smaku sól, pieprz i cukier. Na dużym talerzu ułożyć warzywa, polać sosem jogurtowym, udekorować gałązkami koperku, posypać pestkami słonecznika (można je przedtem uprażyć na patelni i ostudzić, będą wtedy chrupiące).

  :obiad: Surówka wiosenna :obiad:

Składniki
2-4 marchewki,
2 małe kalarepki,
mały ogórek,
4 małe pomidory,
pęczek rzodkiewek,
pełna łyżka posiekanej rzeżuchy lub natki pietruszki,
szklanka jogurtu,
łyżka soku z cytryny,
2 łyżki oleju słonecznikowego,
łyżka keczupu,
odrobina cukru,
sól, pieprz
Jak ważyć?

Sposób przyrządzania

Jarzyny umyć, obrać, pokroić w słupki lub kostkę, a rzodkiewki w plasterki. Jogurt wymieszać z olejem, sokiem z cytryny, keczupem i przyprawami. Jarzyny ułożyć w salaterce, polać sosem, posypać zieleniną, przybrać plasterkami pomidorów.

  :obiad: surówka z białej kapusty :obiad:
    
Składniki
   
1 główka białej kapusty (ok. 1 kg)
2 marchewki średniej wielkości
1 średnia cebula
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki przyprawy curry
słodki sos chili
kilka kropel octu winnego (białego)
szczypta soli (do smaku)
3 - 4 łyżeczki cukru    

Kapustę poszatkować na szatkownicy. Posolić, dodać cukier, skropić octem i dobrze wymieszać. Dodać drobno posiekaną cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Marchewki zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Następnie wszystko posypać curry i skropić sosem chili i dokładnie wymieszać. Odstawić na ok. pół godziny do przegryzienia.Surówka jest pyszna, a jeszcze lepsza następnego dnia.

  :obiad: Surówka z czerwonej kapusty :obiad:

Składniki
50 dag czerwonej kapusty,
 2 soczyste winne jabłka,
kieliszek wytrawnego czerwonego wina,
łyżka rodzynków,
2 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego,
sok z cytryny,
cukier, sól

Sposób przyrządzania

Kapustę drobno poszatkować, zalać wrzątkiem, zagotować, po czym wylać na sitko, polać zimną wodą i osączyć. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. W salaterce wymieszać kapustę z jabłkami, rodzynkami i olejem. Przyprawić do smaku cukrem, sokiem z cytryny i solą.


Surówka wielokolorowa

Składniki
Nieduża główka
kapusty,
dwa pomidory,
po pół pęczka koperku i grubego szczypioru,
cebula,
dwa ogórki małosolne,
kilka rzodkiewek,
po ćwierć strąka żółtej i czerwonej papryki,
ząbek czosnku,
 trzy łyżki oliwy,
pieprz, sól

Sposób przyrządzania

Kapustę pokroić w jak najcieńsze długie makaroniki, wypłukać, osączyć na sicie. Dodać pokrojoną w piórka cebulę i posiekaną zieleninę. Pomidor pokroić w grubą kostkę lub kliniki, ogórki w ćwierćplasterki, rzodkiewki w talarki, a paprykę w cienkie paski, czosnek przecisnąć przez praskę. Tuż przed podaniem wszystkie składniki wymieszać z oliwą, przyprawić solą i pieprzem. Kto woli, może użyć majonezu zamiast oliwy.


  :obiad: Surówka z kapusty pekińskiej :obiad:

Składniki
30 dag kapusty pekińskiej,
jabłko, cebula,
10 dag suszonych śliwek kalifornijskich,
3 ząbki czosnku,
ćwierć szklanki majonezu,
2 łyżki śmietany,
 natka pietruszki,
sok z cytryny,
pieprz, sól

Sposób przyrządzania

Owoce i warzywa umyć, osączyć. Wymieszać majonez ze śmietaną, dodać roztarty czosnek. Kapustę cienko poszatkować, w miarę krojenia dodawać do sosu. Śliwki wydrylować, pokroić w paski. Obrane jabłko i cebulę pokroić w drobną kostkę, połączyć wszystkie składniki, przyprawić, wymieszać z posiekaną natką pietruszki. Podawać do mięs, ryb i dań jarskich.

  :obiad: Surówka z porów, papryki i pomidorów  :obiad:

Składniki
2-3 pory,
2 strąki papryki (może być marynowana),
2 pomidory,
olej słonecznikowy,
sól

Sposób przyrządzania

Warzywa dokładnie umyć. Z porów odciąć korzonki, z papryki usunąć gniazda nasienne. Jasne części porów pokroić w talarki, paprykę w cienkie paseczki, pomidory w plasterki. Wszystko połączyć, posolić, skropić olejem i wymieszać. Podawać do pierogów, dań z ryb i potraw jarskich.


  :obiad: Surówka z kwaszonej kapusty i papryki :obiad:

Składniki
25 dag kwaszonej kapusty,
strąk papryki świeżej lub konserwowej,
kwaszony ogórek,
cebula,
natka pietruszki,
łyżka oleju,
cukier,
sól, pieprz

Sposób przyrządzania

Kapustę posiekać, ogórek zetrzeć na tarce o grubych oczkach, paprykę i cebulę drobno pokroić. Warzywa przyprawić do smaku, dodać łyżkę oleju, starannie wymieszać i doprawić. Z wierzchu posypać posiekaną natką.

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #151 dnia: 21 Kwietnia 2006, 14:55 »
mniam mniam aż mi slinka cieknie...
Wczoraj wymysliłam surówkę, która mi bardzo smakowała...Oto ona:
- sałata strzępiasta
- pomidorki koktajlówki (cherry)
- słonecznik łuskany
- rzodkiewka
- kiełki fasoli mung
- kilka łżek oliwy z oliwek
- sól, pieprz, zioła do sałatek

Sałatę drze się na małe kawałki, pomidorki kroi w cztery, rzodkiew w cienkie paseczki, dodajemy małą garstkę słoneczniku, kiełki, skrapiamy oliwą z przyprawami

ja najpierw do miseczki nalewam trochę oliwy, mieszam z ziołami i przyprawami, odtswiam na chwilkę żeby się to wszystko przegryzło, polewam sałatkę i chowam do lodówki na godzinkę...

mniam mniam
Napisane: Kwiecień 20, 2006, 10:15:58
Cytat: "Sylvi"
Ja znam, napiszę tumoroł

tumoroł minął a przepisów nie ma :evil:

Jako rekompensatę poprosimy o kilka przepisów palce lizać :mrgreen:
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline groszek
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1871
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #152 dnia: 24 Kwietnia 2006, 13:46 »
Pilnie potrzebuję przepisu na tort czekoladowy!! Sprawdzony, a nie pierwszy lepszy z netu, bo sama znaleźć potrafię. Chodzi o sprawdzony przepis!!

Offline Agutka

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1802
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 26.08.2006
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #153 dnia: 24 Kwietnia 2006, 14:43 »
To jest tort czekoladowy, ktory zrobilam mojemu mezowi na urodzinki . Wszystkim bardzo smakowal. A przepis jest z ksiazki  "wielka ksiega ciast"

na 1 tortownice 22 cm

uwaga: spod tortu nalezy upiec dzien wczesniej

- 100g gorzkiej czekolady,
- 6 jaj
- 125 g. masla
- 40g. cukru pudru
- szczypta soli,
- 2 lyzki kakao,
- 180 g. cukru
- 130 g. maki

KREM
- 230 g. masla,
- 125g. kakao,
- szczypta soli,
- 200g. cukru pudru,
miazsz z 1/2 laski wanillii
- 200 g. bitej smietany

-wiorki czekoladowe do dekoracji (lub wszystko nne co sie nadaje do tego celu  :D )

W przeddzien przyrzadzania tortu przygotowac spod z biszkoptu. Czekolade posiekac, rozpuscic w kapieli wodnej, schlodzic. Bialka oddzielic od zoltek. Maslo utrzec z cukrem pudrem i sola. Do masy dodawac stopniowo zoltka, wlac struzka ciepla czekolade, wsypac 2 lyzki kakao, w dalszym ciagu ucierajac. Temperature w piekarniku ustawic na 175 stopni. Bialka ubic na sztywna piane, dodajac stopniowo cukier. 1/3 piany wymieszac z kremem. Dodac przesiana make oraz reszte piany. Dno tortownicy wylozyc papierem i przelac mase czekoladowa.Powierzchnie wygladzic. Biszkopt piec 45-50 min., nastepnie wyjac, przestudzic nie wyjmujac z tortownicy. Przekroic rowno na cztery rowne cienkie krazki.

Krem: maslo utrzec drewniana palka na gladka mase, sypiac kakao, sol, cukier puder oraz miazsz z wanillii. Smietane ubic na sztywno, polaczyc z kremem, wymieszac, podzielic na dwie rowne czesci. Posmarowac 3 krazki z biszkoptu, ulozyc jeden na drugim lekko dociskajac. na wierzch polozyc ostatni krazek, wierzch i boki tortu posmarowac reszta kremu czekoladowego, gore udekorowac wedle uznania :mrgreen:


ja osobiscie bardzo go polecam.Mniam, mniam
Relacja z tego Jedynego Dnia :) Zapraszam  Gość
http://e-wesele.pl/forum/viewtopic.php?p=119076#119076

Offline groszek
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1871
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #154 dnia: 24 Kwietnia 2006, 14:54 »
dziękuję! mam w domu około 40 jaj! 10cioma obdarowała mnie teściowa, a 30 przyslala przez brata moja mama. nie mam pojecia co mam z tym zrobic... wiec tort (zalegly na narzeczonego urodziny, ktore byly w piatek) a potem co/??? kogel model i bezy?  :lol:

moze jakies kotlety z jajek?? cos z jajek prosze o przepisy, a potem niech mnie wywiozą na kardiologię :hahaha:

Offline Agutka

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1802
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 26.08.2006
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #155 dnia: 24 Kwietnia 2006, 15:16 »
No to witamy Groszku w klubie-tez mam taki zapas jajek i tez nie bardzo wiem co z nimi zrobic :roll: Teraz czekam razem z Toba na jakies ciekawe przepisy na potrawy z jajek :mrgreen:
Relacja z tego Jedynego Dnia :) Zapraszam  Gość
http://e-wesele.pl/forum/viewtopic.php?p=119076#119076

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #156 dnia: 25 Kwietnia 2006, 12:45 »
Hihi mi tez po świętach zostało sporo jajek...dlatego często ciasta piekę...jajka na kanapki kładę :twisted:  :wink: ...a tak na poważnie to też jestem ciekawa co można z jaj wyczarować... ja znam przepis na pastę jajeczną
(piszę z głowy więc mam nadzieję, że o niczym nie zapomnę  :roll:  choć pasta nie jest skomplikowana)

Składniki:
jaja
rzodkiewnka
sół
pieprz
szczypiorek
majonez

Jaja gotujemy na twardo, i mielimy przez maszynkę do mięsa na drobnych oczkach. rzodkiewkę kroimy na maleńkie kosteczki, szczypiorek kroimy bardzo drobno. Łączymy z kilkoma łyżkami majonezu ( w zależności od ilości jaj) doprawiamy do smaku...
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #157 dnia: 25 Kwietnia 2006, 14:11 »
Ja robię podobną tylko do jaj dodję starty zółty ser, szczypior i troszkę majonezu-czasem kładę na bułeczkę paryską i zapiekam; podaję z sałatką z pomidorków :mrgreen:


Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #158 dnia: 25 Kwietnia 2006, 14:18 »
muszę spróbować twojej wersji Maju :D Szczególnie tej zapiekanej...mniam...
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #159 dnia: 25 Kwietnia 2006, 14:22 »
i kolacyjka jak znalazł, człowiek się nie napracuje ale smacznie zje-ja za to spróbuję Twojej (zamiana będzie  :wink: )


Offline Sylvi

  • Administrator
  • maniak
  • *****
  • Wiadomości: 2118
  • Płeć: Kobieta
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #160 dnia: 25 Kwietnia 2006, 14:47 »
jeżeli chodiz o nadmiar jajek, to propozuję pastę tuńczykową z jajkami (PYCHAAAAA). Będziecie potrzebowały:
 :arrow: puszkę tuńczyka w sosie własnym
 :arrow: kilka jajek (4,5 sztuk-może być więcej)
 :arrow: puszkę kukurydzy
 :arrow: jabłko
 :arrow: cebulkę
 :arrow: majonez
 :arrow: przyprawy do smaku (sól, pieprz)

Tuńczyka i kukurydzę odsączyć, przełożyć do miski.
Jabłko (dodaję na oko, mniej więcej pół) obrać, pokroić w drobną  kostkę.
Cebulkę (jedną średnią) obrać pokroić w drobną kostkę.
Jajka ugotować, ostudzić, przekroić na połówki, wyjąć żółtka do osobnego pojemniczka i utrzeć je na jednolitą masę, później dodać do reszty skłądników.
Na koniec dodać majonez i wymieszać wszsytkie składniki, przyprawić do smaku.
Powstałą masą tuńczykową uzupełnić połówki jajek. Jajka z pastą tuńczykową można podać jako przekąkę. Sama sałatka tuńczykwa również może służyć jako osobne danie :).
Ponoć ten przysmak ma działanie afrodyzjakowe  :roll:
Życzę smacznego :mrgreen:
Napisane: Kwiecień 25, 2006, 13:39:07
A co do surówek już piszę:
Surówk selerowa (rewelcja !!!):
 :arrow: seler zetrzeć na średniej tarce
 :arrow: zakwasić sokiem cytrynową (Inaczej seler zciemnieje)
 :arrow: dodać odrobinę cukru
 :arrow: połczyć ze śmietaną(18%)
 :arrow: na koniec dorzucić pokrojone drobno orzechy włoskie,  rodzynki lub inne bakalie, wymieszać i możn podawać do stołu :mrgreen:


Surówka z marchewki (pyszności)
 :arrow: marchewkę i jabłko zetrzeć na średniej tarce
 :arrow: dodać trochę cukru
 :arrow: połączyć ze śmietaną (18%) i podawać  :mrgreen:

SMACZNEGO !!!

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #161 dnia: 25 Kwietnia 2006, 14:57 »
Sylvi ja znam przepis na podobną sałatkę selerowa, tylko w wersji bez bakalii... zamiast tego dodaję pomidorki pokrojone w kostki... Też jest bardzo dobra :D
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Sylvi

  • Administrator
  • maniak
  • *****
  • Wiadomości: 2118
  • Płeć: Kobieta
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #162 dnia: 25 Kwietnia 2006, 15:04 »
Cytat: "demka"
Sylvi ja znam przepis na podobną sałatkę selerowa, tylko w wersji bez bakalii.

Te bakalie (orzechy przede wszystkim) nadają taaaaki smak surówce, że hohoho!!!! Sróbuj, nawet zrób odrobinkę na próbę. Jak Ci nie posmakuje to nie będzie strat  :D

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #163 dnia: 25 Kwietnia 2006, 15:07 »
Ja lubię takie dodtaki do surówek/sałatek... Także nie mam oporów przed zrobieniem WIELKIEJ porcji takiej sałatki...Zrobię ją jutro :D
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #164 dnia: 26 Kwietnia 2006, 12:04 »
Przepraszam, że tu ale nie mogłam się powstrzymać po prostu (tak własciwie to też jest przepis  :obiad: )



Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #165 dnia: 26 Kwietnia 2006, 14:34 »
:mrgreen:
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline martulka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10275
  • Płeć: Kobieta
  • 2+2+2=nasza rodzinka :)
  • data ślubu: 18-06-2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #166 dnia: 26 Kwietnia 2006, 16:23 »
Maju to jest extra!!!



Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #167 dnia: 27 Kwietnia 2006, 12:47 »
Cytat: "Sylvi"
Te bakalie (orzechy przede wszystkim) nadają taaaaki smak surówce, że hohoho!!!!

racja, święta racja.... mniam mniam....przygotowałam dzisiaj wielka porcję tej surówki i zajadam sie tak, że chyba obiadu nie zmieszczę...a bakalie...no cóż rzeczywiście nadają surówce apetyczny charakter :D
Napisane: Kwiecień 26, 2006, 15:29:40
Maja właśnie robię Calzone wg Twojego przepisu... Na ile pierożków jest Twój przepis :?: Mam nadzieję, że wyjdzie palce lizać :D
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #168 dnia: 28 Kwietnia 2006, 13:02 »
Cytuj
uprzedzam, jest slodko-gorzka...


problem tkwi w tym, że w naszym kraju nie widzą jak się przechowuje cykorię, powinna być przykryta bo wystawiana na światło robi się gorzka  :? chociaż ja przyzwyczaiłam się do jej smaku ale jak zjadłam taką, jak być powinna... szkoda, wielka szkoda, że u nas się jej nie przykrywa :roll:

martini spróbuję Twojej sałatki  :obiad:
Napisane: Kwiecień 27, 2006, 13:26:46
W związku ze zbliżającym się długim weekendem i możliwością spędzani dni przy grillu proponuję kilka przepisów na dodatki serwowane do mięska   :obiad:  

Ryż rozmaitości :mrgreen:
Proporcja na 2 szklanki ryżu (zaznaczam, że to dużo): Użyć ryżu parboiled (obgotowanego) lub samemu go zrobić - przesmażyć na 2 łyżkach oliwy do zeszklenia. Ryż zalać 3 szklankami wrzącego rosołu (może być z kostki, ja używam grzybowego), dodać łyżeczkę masła i KONIECZNIE czubatą łyżeczkę mielonej kurkumy, gotować pod przykryciem na malutkim ogniu do całkowitego wchłonięcia płynu (jeśli ryż będzie troszkę twardawy - al dente, to nie szkodzi), wystudzić. Do ryżu dodać drobniutko pokrojone warzywa: 2 czerwone papryki, 1 duży lub 2 mniejsze pory, 1 średni, gładki ogórek (siekany razem ze skórką) 2 twarde pomidory, słoiczek marynowanych pieczarek (zalewę ZACHOWAĆ), słoiczek zielonych oliwek pokrojonych w kółeczka, puszkę osączonej słodkiej kukurydzy. Aby było trochę mniej siekania, można użyć robota kuchennego (szatkownica), ale krojone mozolnie są jędrniejsze. Calość przyprawić 2 - 3 łyżkami dobrej oliwy (Extra Vergine), do smaku sól, pieprz, cukier (lub słodzik), zalewa z marynowanych pieczarek. Dokładnie wymieszać, wstawić na co najmniej pół godziny do lodówki.

Sałatka z kaszy gryczanej :jupi:
2 szklanki ugotowanej na sypko kaszy gryczanej
1 żółta papryka
1 winne jabłko
1 czerwona cebula
natka pietruszki
15 dag sera edam
1 ogórek kiszony
3 łyżki oleju
3 łyżki octu winnego
sól, pieprz
Paprykę, jabłko, cebylę i natkę drobno pokroić. Ser i ogórek zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Wszystko wymieszać z kaszą. Przygotować sos: olej, ocet i przyprawy roztrzepać razem. Sos wymieszac z sałatką. Zostawić do przegryzienia.  :mrgreen:

Małe co niecojak nic nie mam a te skladniki jakoś zawsze :wink:
4 -5 pomidorów
ser feta lub mozarella, jogurt naturalny, posiekany koperek, 2 ząbki czosnku, do tego jeszcze ogóreczek, cebulka, może być kefir,

Sałatka Śródziemnomorska
1 puszka kukurydzy, 2 strąki papryki (czerwonej i zielonej), 1 świeży ogórek, szczypiorek
SOS : 2 łyżki octu, 6 łyżek oleju, 2 łyżki keczupu, sól, pieprz, sos Tabasco do smaku
Paprykę i ogórka pokroić w bardzo drobną kosteczkę. Dodać osączoną kukurydzę, dokładnie wymieszać. Przygotować sos: olej utrzeć z octem, dodać keczup, przyprawić solą, pieprzem i sosem Tabasco. Polać tym warzywa, dobrze wymieszać, przed podaniem posypać posiekanym szczypiorkiem.

Sałatka z groszku i pieczarek
1 puszka zielonego groszku, 7-8 małych pieczarek, 1 duże, winne jabłko z czerwoną skórką, sok z połowy cytryny, 20 dkg ostrego żółtego sera, 2 kopiaste łyżki rodzynek, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, pół szklanki majonezu, pół szklanki jogurtu naturalnego, sól, pieprz, szczypta cukru, łyżeczka musztardy francuskiej.
Groszek odsączyć, pieczarki umyć, poszatkować na cieniutkie plasterki i skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Ser i jabłko (nie obierać!) pokroić w kostkę - jabłko również skropić cytrynowym sokiem, żeby nie ciemniało. Rodzynki namoczyć na 15 minut w ciepłej wodzie, dokładnie osączyć. Wszystkie składniki sałatki wymieszać dokładnie ale delikatnie, doprawić solą i pieprzem.
Majonez wymieszać z jogurtem i musztardą, doprawić solą, pieprzem i cukrem.
Sałatkę polać majonezem, jeszcze raz wymieszać. Udekorować pół plasterkami jabłka i gałązkami pietruszki

i jeszcze AJWAR
duża słodka papryka (albo dwie), jedno małe suszone peperoncino
1/2 bakłażana,
1 cebula,
2 ząbki czosnku,
troszkę oliwy,
sól, pieprz
Bakłażany i paprykę upiec w piekarniku. Ostudzić. Zdjąć skórkę, posiekać drewnianą łyżką lub nierdzewnym nożem (nie czernieje) albo bez oporów zmiksować blenderkiem  :mrgreen:. Dodać posiekany czosnek i cebulę. Doprawić i wstawić do lodówki. Podawać na zimno do mięsa i ryb pieczonych na grillu :obiad:

przepisów na mięsko nie podaję bo każdy robi na swój smak, my zwykle na pierwszy rzut dajemy jakeś kiełbaski (niektórzy kaszankę) a potem idą skrzydełka, karkóweczke (uważam, że jest najlepsza bo nie jest sucha), szaszłyczki   :obiad:  i oczywiście dobrze schłodzone   :piwko:


Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #169 dnia: 12 Maja 2006, 15:14 »
Inne wariacje z porą i jajkiem :D

- 5 jaj
- por
- puszka kukurydzy
- 20 dag pieczarek
- sól pieprz
- 4 łyżki majonezu

Jaja pokroić w dużą kostkę, por pokroić a talarki (osolic i odstawić na chwilkę aż zmiękną), pieczarki pokroić w cienkie talarki, sparzyć dwukrotnie, dodać kukurydzę, sól, pieprz i majonez :D

Smacznego

Sałatka wg przepisu mojej koleżanki, w sam raz na majowe grilowanie :D
Napisane: Maj 08, 2006, 17:06:44
Mam do Was dziewczynjki i chłopcy :wink: ogromna prosbę. Proszę o sprawdzone przepisy na danie z owoców morza. A dokładniej na danie z wykorzystaniem mieszanki różnych owoców morza. Znam jeden przepis w dwuch wariacjach, ale chciałabym spróbowac czegoś nowego :D A wiem, że na Was można liczyć w każdej dziedzinie :D
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline azzurra
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1839
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #170 dnia: 12 Maja 2006, 15:28 »
Demka, ja robię takiego "prościucha" - delikatnie na patelni obsmażam mieszankę owoców morza i kawałek jakiejś rybki, na drugiej jakieś mięsko, np. pierś z kurczaka (ale można obyć się i bez niego). Potem mieszam to z ryżem ugotowanym z dużą ilością curry (żeby był aż żółty) i delikatnie obgotowanymi warzywami - marchewką, groszkiem, brokułami, itp., doprawiam solą i pieprzem, po czym wstawiam to na 10-15 min do piekarnika. Nie ma konkretnych proporcji, robię wszystko "na oko", w zależności dla ilu osób.

Pychota:) szybkie i łatwe.

Jeżeli chcesz coś bardziej wyrafinowanego, to pyszne są krewetki tygrysie w sosie maślano-koperkowym.

Kilkanaście krewetek tygrysich podsmaża się ok 5 min. na maśle, potem zdejmuje się je z patelni, na którą dodaje się 2-3 ząbki posiekanego czosnku, 1 niedużą drobniutko pokrojoną cebulkę i jakieś 2-3 marchewki pokrojone w drobniutkie paseczki. Po 2-3 min. duszenia, w trakcie którego stopniowo dodaje się masło, zalewa się to 1/4 butelki białego,  wytrwanego wina. I dusi jakieś kolejne 2-3 min. Na koniec dodaje się 5-6 pomidorków koktilowych pokrojonych w ćwiartki i pęczek posiekanego koperku. Sosem polewa się krewetki. Podawać z makaronem tagliatella.
Na babskim forum wcześniej czy później do głosu dochodzi zazdrość...

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #171 dnia: 12 Maja 2006, 15:40 »
Azzura dzięki śliczne. ja mam podobny sposób tzn równie prosty.

Owoce morza przysmażam na patelni, na drugiej podsmażam cebulkę i mieszankę warzyw chińskich. gdy wszystko będzie podsmażone mieszam wszystko razem i zalewam keczupem pikantnym pudliszki. Gotuję chwilkę wszystko w tym sosie, nakładm na ryż i gotowe. Przepis dostałam od mojej szwagierki :D Zaznaczała, że do tych owoców morza dodaje się tylko sól, pieprz i dużą ilość mielonej papryki (słodkiej) i trochę ostrej...
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #172 dnia: 12 Maja 2006, 19:56 »
Powiem tak - nie jadam owocow morza kupowanych w naszych sklepach bo są okropne. Miałaokazję jeśc napradę swieże i od tamtej pory tego co u nas sprzedają nie tykam - no jeszcze krewetki ujdą jakoś


Offline azzurra
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1839
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #173 dnia: 12 Maja 2006, 20:09 »
Maju, ja też wolę świeże, ale w Polsce można o tym tylko pomarzyć, a jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma :)
Na babskim forum wcześniej czy później do głosu dochodzi zazdrość...

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #174 dnia: 18 Maja 2006, 13:59 »
Mam rabarbar  :mrgreen:

poszukuję jakiegos przepisu na ciasto/palcek z rabarbarem-moje już mi się znudziły a z neta nie ryzykuję :?


Offline martulka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10275
  • Płeć: Kobieta
  • 2+2+2=nasza rodzinka :)
  • data ślubu: 18-06-2005
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #175 dnia: 18 Maja 2006, 14:50 »
My najczęściej robimy zwykłe ciasto kruche z rabarbarem.

kostka Kasi
4-5 jaj
3 szklanki mąki
łyżeczka proszku do pieczenia
cukier wanilinowy
szczypta soli
5 łyżek cukru

Z mąki, Kasi, żółtek, cukru, proszku, soli zagnieść szybko ciasto, zostawić kawałek na kruszonkę a resztą wylepić blachę. Na ciasto pokrojony rabarbar, a na rabarbar pianę z białek ubitą z 3/4 szklanki cukru i tarkowane pozostałe ciasto. Piec ok.50-60 minut.

Proste ale bardzo smaczne



Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #176 dnia: 23 Maja 2006, 12:29 »
martulka upiekłam tylko dodatkowo posypałam rabarbar cukrem waniliowym  :wink:

"Sum w śmietanie "

Składniki:

Sum (około 6 kg - 10 porcji),
1,5 l mleka,
pół szklanki czystej wódki,
4 łyżeczki ziół prowansalskich,
1 l gęstej,
kwaśnej śmietany,
2 łyżeczki Jarzynki,
mąka,
olej,
sól.



Suma umyj pod bieżącą zimną wodą. Rybę spraw i jeszcze raz dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Następnie pokrój w dzwonka o szerokości 2 palców.
Teraz przygotuj marynatę: mleko wlej do dużej miski, dolej wódkę, wsyp zioła prowansalskie. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Dzwonka ryby z obu stron oprósz lekko solą, po czym włóż do miski z marynatą. Uwaga: marynata powinna prawie całkowicie pokrywać pokrojone ryby. Miskę z dzwonkami w marynacie wstaw do lodówki na całą noc.
Dzwonka wyjmij z marynaty i dokładnie osącz na papierowych ręcznikach. Mąkę wsyp na talerz, obtocz ryby z obu stron. Wkładaj ryby na rozgrzany na patelni olej, smaż na rumiano.
Śmietanę wymieszaj z Jarzynką. Usmażone ryby ułóż w płaskich naczyniach do zapiekania i zalej przyprawioną śmietaną. Zapiekaj (zaglądając do piecyka) 20 - 30 min. w temperaturze 160°C


Offline krollewna
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 204
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #177 dnia: 23 Maja 2006, 22:07 »
Wpisalam w wyszukiwarke "platki roz" i trafilam tutaj:) No ale to dobrze bo mi juz w kuchni inspiracji brak. To ja dodam cos swojego-proste, tanie (z dwoch piersi wychodzi ok. 10 kotletow) i smaczne.

KOTLETY SEROWE (ok.10 kotletow)
-2 piersi z kurczaka (moze byc tez schabik)
-4 lyzki oliwy
-4 jajka
-6 lyzek maki
-1 lyzka wegety
-30 dag zoltego sera
-1 lyzka pietruszki (natka)
-1 mala cebula

 Piersi z kurczaka pokroic w kosteczke, dodac starty ser, posiekana natke pietruszki,
posiekana cebule,jajka,make,oliwe,wegete. Wszystko dokladnie wymieszac. Lyzka klasc ciasto na rozgrzna patelnie. Podawac z frytkami i surowka.
Jestem najszczęśliwszą żonką na świecie!!!

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #178 dnia: 24 Maja 2006, 09:20 »
Robie te kotleciki od czasu do czasu, polecam  :wink:

Dodam jeszcze coś od siebie :mrgreen: a tak właściwie to od koleżanki - wypróbowałam i jestem ukontentowana więc polecam

Ryba w zalewie pomidorowej :obiad:
1 kg ryby ( filety)
PANIERKA DO SMARZENIA
5 jajek
pół szklanki piwa
sól, pieprz, vegeta, papryka słodka
mąka (do gęstości)

ZALEWA
2,5 szklanek wody
1/2 szklanki oliwy
1/4 szklanki octu
2 łyżki cukru
1/2 łyżka soli
ziele angielskie, liść laurowy
1/2 słoiczka ketchupu
1/2 słoiczka koncentratu pomidorowego

rybę usmażyć w głębokim oleju, następnie przekładać z cebulką i zalać gorącą zalewą i tyle  :jupi:

SURÓWKA TYGODNIÓWKA :luzak: poważnie :obiad:

1,5 kg białej kapusty
3 marchewek
2 ząbków czosnku
(kminek)
ZALEWA
1 szklanki wody
1/2 szklanki octu
1/2 szklanki oleju
1/2 szklanki cukru
1 łyżka soli


kapustę posztkować, marchewki zetrzeć, czosnek poseikać, posypać odrobiną kminku -zalać gorącą zalewą, włożyć do słoików, zakręcić; trzymac w lodówce


Offline BETI

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2161
  • Płeć: Kobieta
Forumkowe gotowanie
« Odpowiedź #179 dnia: 24 Maja 2006, 15:11 »
sałatka alabeti
tak ja nazwałam, bo w zasadzie nie ma nazwy, ale na kolacje i przyjecie w gronie znajomych jest suuper, polecam
-w zaleznosci od osób skaldniki zwiekszamy, ja podaje na 4
kolorowy gruby makaron ugotowac i odczekac az ostygnie.Piers podwójna z kurczaka obsmazyc i ostudzic, pekinska salatke pokroic w kawaleczki.Ddo tego naszykowac puszke kukurydzy i czerwonej fasoli, starty ser zółty na grubej tarce.Wszystkie wyzej wymienione skladniki wymieszac ze sobą doprawiając przyprawa do pizzy i czosnkiem zmielonym.

sos do salatki:
duzy jogurt naturalny zmieszac z majonezem(połowa średniego słoika) tak by nie byl za gesty ani za zadki.Mozna wsypac do sosu czosnek zmielony.Salatke polac tym sosem

Kupic bułeczki z ciemnego chlebka, lub upiec jesli ktos umie i posmarowac specjalnym masłem
Specjalne masło to: masło extra przyprawic przyprawą do pizzy i czosniem.

sałatke jesc z bułeczkami z masełkiem....smacznego :lol: