e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Drugie dziecko na urlopie wychowawczym  (Przeczytany 6639 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lea Kobieta

Witam!!!

Nie wiem czy dobrze rozumuję czytając przepisy dotyczące urodzenia drugiego dziecka przebywając na płatnym urlopie wychowawczym.

Czy rodząc drugie dziecko przysługuje mi na to dziecko urlop macierzyński i wychowawczy??? jak urlop macierzyński jest wyliczany???

Przeczytałam,że w takiej sytuacji przysługuje-ale nazywa się to odpowiednio:
zasiłek macierzyński
zasiłek wychowawczy

Czy ktoś z Was jest lub był w takiej sytuacji???

Proszę o info

nie - zasiłek macierzyński to pieniądze (ZUS - 100% wynagrodzenia), a urlop macierzyński - to czas, podczas którego dostajesz zasiłek macierzyński;
zasiłek wychowawczy  to pieniądze (MOPS - jeśli CI się należy to wynosi 400zł), a urlop wychowawczy to urlop w pracy na opiekę nad dzieckiem (2 lata płatne + 1 rok bezpłatne);

urlop wychowawczy można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 4 lat;

acha, i jeszcze do zasiłku macierzynskiego

normalnie 20 tygodni trwa urlop macierzyński, gdy pobierasz zasiłek macierzyński,
jednak o 2 tygodnie mniej od ww okresu - gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego przypada w całości w czasie udzielonego urlopu wychowawczego.
Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy wtedy zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze, czyli bez skracania o 2 tygodnie (czyli 20 tygodni).

Offline Anogete

urlop wychowawczy jest płatny??? każdemu przez 2 lata??? ile???

płatny, gdy dochód netto - na dzień dzisiejszy, bo w listopadzie się zwiększy do ok.600zł - wynosi nie więcej niż 504zł na osobę w rodzinie. Gdy masz niższe dochody wtedy należy Ci się zasiłek wychowawczy w wysokości 400zł i dodatek rodzinny 48zł, i dodatkowe 1000zł - jednorazowy dodatek (można składać do roku od urodzenia dziecka).
Urlop może trwać max 3 lata,  z czego 2 lata mogą być płatne.