e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Ciąża, zwolnienie, ZUS, WAŻNE!!!  (Przeczytany 39957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asiek

• Chuck Norris
  • data ślubu: 14.08.2004
Ciąża, zwolnienie, ZUS, WAŻNE!!!
12 listopada 2005, 21:14
Dziewczyny!
Nie wiem, czy wiecie, że zmieniły się przepisy zusowskie od lutego tego roku  :nerwus:  ! Kobiety, które są w ciązy i na zwolnieniu niemalże od początku musicie o tym wiedzieć!
Otóż jeśli jesteśmy dłużej na zwolnieniu niż 180 dni (chodzi o zwolnienie już z zusu płacone, nie z zakładu pracy), to musimy MINIMUM na 6 tygodni przed upływem tych 180 dni zwrócic się do zusu o świadczenie rehabilitacyjne, bo inaczej nie dostaniemy wypłaty   :Placz_1:   Mówiąc najprościej - trzeba pójśc do swojego lekarza, aby wypisała taki papier o przebiegu leczenia (tam zapisuje wszystko,co dotyczy głównie przyczyn naszego pobytu na zwolnieniu itd), kserujemy kartę ciąży (potwierdzamy zgodność z oryginałem), idziemy do pracy, odbieramy wypisane przez BHP-owca z pracy hostorie Waszej, naszej pracy sprzed ciąży (czy były zagrożenia jakieś dla ciąży itd), potem podpisujemy jakiś papier o świadczenie rehabilitacyjne i zanosimy to do ZUSU. Jak zdążymy to zrobić na minimum 6 tyg. przed upływem tych 180 dni, jesteśmy uratowane i wypłata wpłynia na czas   :hopsa:  Jesli nie, to kasy nie będzie......
Może być tak, że wezwą nas na komisję (nie wiem po co,żeby zobaczyć jak nam brzusio rośnie, hihi),a może być tak,że tego nie zrobią, bo przecież mają historię choroby.

Pilnujcie tego dziewczyny, jeśli jest ryzyko,że się załapiecie na ewentualny brak kasy.....

Ja już to mam załatwione i tylko Was uprzedzam,że przepisy się zmieniły, bo niestety ZUS oficjalnie o tym nie mówi... a prawdę mówiąc my same powinnysmy za tym chodzić i to załatwić. Nikt za nas nie ma obowiązku tego załatwiać (może,ale nie musi).
Także, KALENDARZE W RUCH!!!!!   :Olaboga:

Offline monia

• złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 04.06.2005
12 listopada 2005, 21:41
ale jaja...

jak zwykle zus to centrum dezinformacji...

nic tylko całą ciążę śledzić dzienniki ustaw i prawo pracownicze  :twisted:

Offline demka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
12 listopada 2005, 21:47
:shock:  :roll:   :shock:  to niesamowite- tyle formalności i to jeszcze muszą załatwiać kobiety, którym z przyczyn zdrowotnych nie wskazany jest stres i nadmierne ganianie w tę i nazat... A wiadomo jak to w naszych urzędach bywa...

Dobrze, że masz już tę bieganinę za sobą :D
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline asiek

• Chuck Norris
14 listopada 2005, 21:16
Ja również się cieszę, ale właśnie wiedząc o tym przekazuję te informacje dalej Wam, na przyszłość, bo pewnie nie przejrzałybyście przecież żadnych dzienników ustaw itp.....
Po prostu o tym pamiętajcie.
A ZUS, no cóż.... jak zwykle po swojemu i pod górkę.... Dobrze tylko o tym wiedzieć.

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 13.08.2005
19 października 2006, 13:05
Cytat: "asiek"
idziemy do pracy, odbieramy wypisane przez BHP-owca z pracy hostorie Waszej, naszej pracy sprzed ciąży

a jak mam swoją działalnosc ? to powinnam sama sobie wytswawic takie cos , czy jak ?
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
19 października 2006, 13:07
Wtedy chyba nie ma sensu takie zaświadczenie  :roll:

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
19 października 2006, 13:17
Cytat: "Maja"
Wtedy chyba nie ma sensu takie zaświadczenie

no ale ZUS mi płaci teraz za zwolnienie , wiec pewnioe tez powinnam sie starac o takie swiadczenie . W zusie sie pytałam ale nie powiedzialam ze mam swoja dzialalsnosc .

Poszuam na necie .
Boze nie wiem ! Tyle jest informacji nma stornie ZUSu z ejestem głupia .
Juz wole isc do znajomej z ZUSu i sie popytac !
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
19 października 2006, 13:19
ela, a może zadzwoń do nich.

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
19 października 2006, 13:20
ela, a może zadzwoń do nich.

Wole isc i pogadac . Oko w oko zawsze lepiej .
Zreszta i tak musze zaniesc zwolnienie :(

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
19 października 2006, 13:21
Chyba że i tak musisz, bo wiesz nie powinnaś tak latać - w te i nazat

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
19 października 2006, 13:35
bo wiesz nie powinnaś tak latać - w te i nazat

ciiiiiiiii wiem ale jak mus to mus :D chociaz zobacze co sie dzieje na miescie :D

Offline asiek

• Chuck Norris
19 października 2006, 23:44
Elu,skoro Ci kasę wypłacają,to luz.Tak mi się wydaje.Jak nie zdązyłabyś zrobić tego,o czym pisałam,to po prostu nie wypłaciliby Ci pensji.A skoro ją masz i ciąża już dobiega końa,to chyba nie ma powodu do zmartwień.Poza ty to dotyczy osób któe są dłużej niż 6 miesięcy na zwolnieniu.

Offline Lilkuś

• uzależniony
25 października 2006, 10:57
dosyc ciekawy temat... sama w ciąży jeszcze nie jestem i niefajnie dowiedzieć sie co taki ZYS wymysla dla kobiet co powinny odpoczywiać, a nie sie stresowac i biegac po urzędach...

mam  takie tyyanko a jak w zakładzie pracy nie ma BHP`owca co zaświadczenie wystawia??

Offline Lea Kobieta

• Przyjaciele
  • Chuck Norris
26 października 2006, 15:40
Cytat: "asiek"
to musimy MINIMUM na 6 tygodni przed upływem tych 180 dni zwrócic się do zusu o świadczenie rehabilitacyjne, bo inaczej nie dostaniemy wypłaty

Tego nie rozumiem...Jakie świadczenie rehabilitacyjne??? Jaka wypłata???

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
26 października 2006, 15:50
Cytat: "Lea"
Tego nie rozumiem...Jakie świadczenie rehabilitacyjne??? Jaka wypłata???

Masz napisane na samym początku postu :D

Offline Lea Kobieta

• Przyjaciele
  • Chuck Norris
27 października 2006, 16:14
Cytat: "ela"
Masz napisane na samym początku postu

No czytałam, ale nadal nie wiem o jakim swiadczeniu rehabilitacyjnym mówicie (nie ma tego terminu wyjasnionego) i nadal nie wiem o jakiej wypłacie jest mowa (tez nie doczytałam się konkretów...)
Wypłata?? :hmmm: Tzn.zapłata za zwolnienie???

Offline Aischa Kobieta

• entuzjasta
  • data ślubu: 29.04.2006
27 października 2006, 23:30
swiadczenie rehabilitacyjne wyplaca kobiecie w ciazy zus gdy ciezarna wykorzysta juz 182 dni zwolnienia lekarskiego a jej termin porodu jeszcze nie nadszedl, sklada sie odpowiednie dokumenty ktore wypelnia kobeita ciezarna, lekarz prowadzacy ciaze i chyba pracodawca

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
27 października 2006, 23:43
Cytat: "Aischa"
a jej termin porodu jeszcze nie nadszedl,

a mi babka w zusie powiedziała ze liczy sie ciagłośc zwolnienia łącznie z macierzynskim , nie tylko to co przed porodem ale po tez !  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:

Offline Lea Kobieta

• Przyjaciele
  • Chuck Norris
30 października 2006, 09:00
Aischa, baardzo dziękuję za odpowiedź :D:D:D:D:D

Offline asiek

• Chuck Norris
29 stycznia 2007, 09:09
Cytat: "Aischa"
swiadczenie rehabilitacyjne wyplaca kobiecie w ciazy zus gdy ciezarna wykorzysta juz 182 dni zwolnienia lekarskiego a jej termin porodu jeszcze nie nadszedl, sklada sie odpowiednie dokumenty ktore wypelnia kobeita ciezarna, lekarz prowadzacy ciaze i chyba pracodawca

tak własnie,ale ja dokładnie na początku to napisałam.Co i jak zrobić.
Cytat: "Lea"
nadal nie wiem o jakiej wypłacie jest mowa (tez nie doczytałam się konkretów...)
Wypłata??  Tzn.zapłata za zwolnienie???

chodzi o wynagrodzenie miesięczne w zakładzie pracy.Co miesiąc dostajesz wypłatę z zakładu pracy (chyba po miesiącu bycia na zwolnieniu płaci zus) więc jeśli nie zdąrzysz z załatwieniem tego świadczenia rehabilitacyjnego to nie otrzymasz swojej wypłaty (czyli miesięcznego wynagrodzenia,jakie dostajesz za wykonaną pracę)Nie wiem,jak inaczej to wyjaśnić.
A te świadczenia rehabiltacyjne są chyba nawet(te druki) w zakąldzie pracy u bhp-owca chyba.Ale ja już nie pamiętam dokładnie.
widzę,że juz sporo czasu minęło od tego postu  :los: a ja się produkuję  :hahahaha:

rybkawiedenka

• Gość
29 stycznia 2007, 09:33
Asia dobrze żę się produkujesze bo ja właśnie z kadrami gadałam, mają mi policzyć ile juzestem i ile moge jeszcze bezpiecznie siedzieć i są takie fajne żę wszystko mi na wszelki wypadek przygotują do odebrania. Tylko nie zapytałam czy w te 182 dni wliczany jest macieżyński.....

Offline Aischa Kobieta

• entuzjasta
29 stycznia 2007, 10:00
Cytat: "ela"
a mi babka w zusie powiedziała ze liczy sie ciagłośc zwolnienia łącznie z macierzynskim , nie tylko to co przed porodem ale po tez !

jesli minie data porodu to lekarz prowadzacy wypisuje ci jakies papiery na urlop macierzynski i nie jestes juz wtedy na zwolnieniu

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
29 stycznia 2007, 10:01
dziewczyny.. to nadal to funkcjonuje????

trzeba 6tyg przed uprzedzis zus i wystapic o świadczenia rechabilitacyjne?? przeciez zwolnienie ciązowe a nie zwolnienie chorobowe..  :drapanie:

Offline Aischa Kobieta

• entuzjasta
29 stycznia 2007, 10:10
napewno trzeba to zrobic ale na ile przed nie wiem, jakies papiery do zusu trzeba zlozyc wlasnie o ten zasilek rehabilitacyjny inaczej nie dostanie sie kasy

dobrze ze ja nie bede az 182 dni :)

rybkawiedenka

• Gość
29 stycznia 2007, 10:28
Monia to obowiązuje! Dizś rozmawialam z kadrami, trzeba na 6 tyg przed uplywem tych 182 dni zlozyc te papiery bo nie bedziesz miala ciągłości w wypłatach :)

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
29 stycznia 2007, 10:52
acha

dobrze wiedziec..  :drapanie:

Offline asiek

• Chuck Norris
29 stycznia 2007, 11:23
Cytat: "rybkawiedenka"
Monia to obowiązuje! Dizś rozmawialam z kadrami, trzeba na 6 tyg przed uplywem tych 182 dni zlozyc te papiery bo nie bedziesz miala ciągłości w wypłatach

TAK TAK !!!!!!!!!!!!!!
Kiedyś było,że dotyczyło wszystkich innych chorób,tylko nie ciąży.Ale oczywiście nasz kochany ZUS,tak bardzo zadłużony - poszukuje oszczędności.Kto się spóźni o 6 tygodnie przed terminem (szok te 6 tygodni!!!!!) to nie dostanie kasy i co??? Zus ma na długi,hehe :los:

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
29 stycznia 2007, 11:33
a el po dostarczeniu w koncu wydadza ta kase??? czy trzymają się sztywnoi wogóle nie chcą potem wydac?????

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
28 lutego 2007, 09:42
no to drogie panie

składamy nastepujace druki

Np-7 - Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

N-9 - Zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego wydawane przez lekarza prowadzącego leczenie

do tego ksero karty prowadzenia ciązy

oryginał karty prowadzenia ciązy do wglądu

całośc dokumentów składamy w wydziale zasiłków ZUS conajmniej 6 tyg (182 dni) przed zakończeniem pełnego okresu zasiłku

Offline morgaina

• Chuck Norris
12 kwietnia 2007, 15:07
A mnie pani w kadrach dzisiaj oświeciła że te 6 tyg to bzdura, a na moje argumenty ze takie są zusowskie procedury to powiedziała że ona jeszcze się z tym nie spotkała i tak już trzeci tydzień walczę z kadrami szlag mnie trafia, bo rozmowa z nimi to jak rzucanie grochem o ścianę. A zaświadczenie wydane przez lekarza traci mi jutro ważność, a dokumenty z pracy miały przyjść pocztą ale do tej pory się nie zjawiły. Ciekawe tylko czy panie z kadr będą się potem z zusem boksować.