Artykuły powiązane

Mają swój niepowtarzalny urok, który trudno wyczarować w innych porach roku. Wiele naturalnych dekoracji, ciepłe kolory w miesiącach jesiennych, niepowtarzalne plenery i sezonowe pyszności to wiele powodów, aby zdecydować się na ślub jesienią lub zimą.

Polska jesień ma szczególny urok dzięki mieszance kolorów złota, rdzawej czerwieni, zieleni, i pomarańczy. Słońce nie jest już tak intensywne jak latem, więc nie trzeba się obawiać wysokiej temperatury podczas zabawy. Słoneczna pogoda może utrzymywać się do końca października, a nawet początku listopada. Wesele zorganizowane późną jesienią czy zimą, dzięki wykorzystaniu wielu skarbów ziemi i ciekawych dekoracji, wcale nie musi być nudne i smutne. Kolejnym plusem, przemawiającym za organizacją ślubu w tych miesiącach, są dostępne terminy u podwykonawców.

Sprawy techniczne
Planując wesele późną jesienią i zimą trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę nie tylko na sali weselnej, ale także w kościele. Podczas ustalania szczegółów warto zapytywać od kiedy ogrzewana jest świątynia oraz jaka panuje w niej mniej więcej temperatura, szczególnie, gdy ślub zaplanowany jest na sobotę lub inny dzień tygodnia, gdzie nie przychodzi zbyt wielu wiernych. Na sali weselnej powinna być sprawna klimatyzacja, dzięki której na początku wesela temperatura będzie mogła być trochę wyższa, a w trakcie tańców i zabaw będzie można ją obniżyć. Lokal powinien być również przygotowany na odebranie od gości okryć wierzchnich, a także przyjęcia ewentualnych parasolek.

Ciepła garderoba
Planując uroczystość w chłodniejsze miesiące trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią garderobę. W kościołach nie ma zwykle zbyt wysokiej temperatury, więc panna młoda powinna rozważyć zakup odpowiedniego okrycia. W zależności od typu sukni, a także temperatury, jaka będzie spodziewana za oknem, może włożyć bolerko, elegancki szal, żakiet, futerko czy nawet etolę. Jeśli pogoda będzie wyjątkowo mroźna, może się nawet przydać elegancki płaszcz. Warto również przemyśleć kwestię trenu - najlepiej, aby była możliwość podpięcia go, co może się okazać bardzo ważne podczas deszczowej pogody. Nadal w modzie jest retro, więc warto rozejrzeć się za ciekawą parasolką ślubną, która uchroni przed słońcem i deszczem. Pan młody nie powinien raczej zmarznąć w garniturze, szczególnie jeśli będzie on trzyczęściowy z kamizelką, choć i on może się rozejrzeć za eleganckim płaszczem, który założy podczas drogi na salę weselną lub podczas składania życzeń.

Dekoracje
Chłodniejsze miesiące dają szansę na wykorzystanie rozmaitych atrakcji i dekoracji. Warto zerknąć na propozycje przygotowane przez stylistów z wykorzystaniem skarbów ziemi i kolorów jesieni. Szyszki, orzechy, kasztany, żołędzie, a także pędy czy gałązki znakomicie ozdobią salę weselną, nawiązując tym samym do modnego w tym sezonie naturalizmu i rustykalizmu. Piękna, czerwona jarzębina w malutkich bukiecikach zastąpi kwiaty lub będzie ozdobą i przybraniem innych, okazałych wiązanek. Okres jesienno-zimowy to świetna pora, aby wykorzystać jabłka. Delikatnie wydrążone będą pięknymi świecznikami pasującymi do jesiennego klimatu. Można także poukładać różne gatunki w wiklinowych koszykach razem z gruszkami. Jesienią wieczór przychodzi szybciej, więc można wykorzystać niepowtarzalny nastrój, jaki dają świece ustawiając je zarówno przy ołtarzu w kościele, jak i na sali weselnej. Świece powinny być duże, masywne i utrzymane albo w kolorze dekoracji weselnych, albo w kolorach przewodnich wesela. Można je również przybrać liśćmi, jarzębiną i innymi skarbami lasu. Jabłka, gruszki i małe dynie lub patisony można również wykorzystać jako ciekawe stojaczki na wizytówki wyznaczające miejsca gości przy stole.

Plenery
Jesienią i zimą bez trudu znajdziemy cudowne miejsca na plener. Park przysypany kolorowymi liśćmi, las z prześwitami promieni słońca czy kolorowe łąki pełne polnych kwiatów i ziół. Bardzo popularne są również plenery nadmorskie. Jeżeli pogoda nie sprzyja zdjęciom, to warto mieć w zanadrzu kilka pomysłów na sesje zdjęciowe w pomieszczeniach. Zdjęcia w teatrze, kinie, muzeum czy w centrum handlowym wśród kilkuset ludzi, to świetne pomysły na niebanalne ujęcia i pamiątkę na całe życie.

Jesienno-zimowe menu
Potrawy serwowane jesienią mogą być nieco cięższe niż latem, z dodatkiem aromatycznych ziół i przypraw, jak jałowiec, goździki, rozmaryn czy estragon. Dobrze sprawdzą się pieczone dania z dziczyzny, wędzone szynki, a także ryby. Sezon grzybowy w pełni, wiec pyszny sos z podgrzybków czy kurek będzie wyśmienitym dodatkiem do ziemniaków. Jako danie ciepłe można podać krem z borowików lub zupę grzybową. Na stołach nie może zabraknąć grzybków marynowanych oraz ogórków przygotowanych na słodko i słono. Pyszne kabaczki, cukinie, dynie i patisony nadają się świetnie do marynowania i można je podać zamiast innych warzyw marynowanych lub nafaszerować pysznym ryżem, tuńczykiem, pomidorami i innymi pysznościami i podać jako przystawki. Dip czosnkowy można zaserwować w towarzystwie sosu żurawinowego, który świetnie pasuje do mięs, pasztetów, a także do serów.

Jako deser warto wykorzystać pyszne jabłka pieczone z cynamonem, bakaliami i miodem lub gruszki gotowane w winie i oblane zastygającą czekoladą. Z ciast obowiązkowo aromatyczna szarlotka, pyszne babeczki lub tartaletki bezowe z malinami i jeżynami, a także tarta cytrynowo - limonową.

Do picia można podać grzane wino (w niewielkich ilościach) lub przygotować sangrię lub kolorowy, pyszny poncz w wielkich misach, który można podać zamiast win lub w ich towarzystwie w zależności od budżetu.

Katarzyna Michałek